Холивудски гламур на доделувањето на SAG Awards 2020

Познато е во чии раце завршија SAG (Screen Actors Guild) Awards. На церемонијата, која се одржа во Лос Анџелес, Хоакин Феникс очекувано беше прогласен за Најдобар актер за...

Billie Eilish ја сними насловната песна во новиот филм за James...

Billie Eilish е најмладиот издедувач на песните во филмовите за James Bond ... Имено, пејачката ќе ја изведе насловната песна на најновиот филм за James Bond  "No...

Европски филм за млада публика во пет градови

Здружението на филмски продуценти на Македонија МЗФП Скопје до 15 ноември го организира проектот „Европски филм за млада публика“ во рамките на кој ќе...

Документарец за Кјара Ферањи на филмскиот фестивал во Венеција!

„Chiara Ferragni Unposted“ Оваа година, статистичката фирма Launchmetrics ја прогласи Киара Ферањи за најуспешна блогерка во светот. Кјара Ферањи оствари повеќе од 18 милиони долари за...

Уникатна колекција на вазни Asa Nisi Masa од Италија!

Првата колекција на вазни за цвеќиња создадена од брендот Calvi Brambilla, беше инспирирана од познатата фраза од легендарниот филм Федерико Фелини ... Фразата Asa Nisi...

Margot Robbie во модел на Chanel ги воодушеви сите во Кан!

Во пресрет на премиерата на "Беше еднаш во Холивуд", најновиот филм на Квентин Тарантино, актерката Марго Роби, дебитираше на црвениот килим на Канскиот филмски...

72 Издание на Канскиот Филмски Фестивал-(14-25 мај)

Овогодинешното издание на Канскиот Филмски Фестивал ќе се одржи од 14 до 25 мај. Престиѓниот фестивал ќе биде отворен со прикажувањето на премиерата на...

Манчевски ја доби наградата Eastern star на Trieste филмскиот фестивал во...

На јубилејниот 30. Mеѓународен филмски фестивал во Трст, Италија (18-25 јануари) на македонскиот филмски режисер Милчо Манчевски му беше доделена наградата Eastern star  за...

Saoirse Ronan ја освои титулата најдобро облечена актерка во 2018 година!

 Благодарение на беспрекорниот и авангарден стил, ирската актерка Saoirse Ronan ја освои титулата, најдобро облечена актерка во 2018 година, според британскиот магазин Vogue.  Ова...

Катрин Денев и Сен Лоран слават 50 години од легендарниот филм!

Оваа празнична сезона, модната куќа Сен Лоран им подари на своите пријатели проекција на иконскиот филм "Убавицата на денот", на шпанскиот режисер Луис Буњуел. Филмот во...

Погледнете ги овие 5 новогодишни филмови!

Иако се сомневаме дека безвременските хитови како "Сaм дома" (се разбира, само првите три дела) и "Всушност љубов" некогаш ќе ви досадат, време е...

Keira Knightley високо котира за уште една номинација на Оскар!

Филмовите со силни женски ликови и хероини, односно филмови кои се занимаваат со женските права и подемот на жените во општеството, во моментов се...