Британската актерка Кира Најтли – вистинско совршенство!
Сериозно, се чини дека оваа жена е олицетворение на елеганција, романтика и женственост.

Затоа скоро сите нејзини хероини на екранот се софистицирани англиски дами: воздржани и кул однадвор, сензуални и страсни однатре!
Самата Кира ни се чини дека е модерен идеал на жената. И еве зошто!

Избор на улоги
Постојат актерки осудени да играат убавици без mozok. Но, ова не е случај со Кира! Таа внимателно ги избира улогите што ќе ги игра. Таа сака сложени ликови кои вклучуваат драма, вознемиреност. Актерката е целосно незаинтересирана за банални приказни. Затоа, при изборот на филм со Кира Најтли, сметајте дека сте одбрале навистина вреден филм!

Чесност – искреност

Британката секогаш била искрена, не само кон нејзината публика, туку и кон печатот. Така, на пример, таа доживеа сериозни проблеми со менталното здравје, во едно од интервјуата кога зборуваше искрено за искуствата, така што нејзиниот пример им помогна на оние девојките кои имаа слични проблеми. По нејзината улога во Пиратите од Карибите, Кира стана многу популарна, но со тоа, девојката доживеа и многу негативни работи: медиумите дискутираа за нејзината тенка линија и за „отсуството“ на нејзините гради, а папараците ја ловеа на секој чекор за да ја сликаат со несовршена кожа, без шминка. За една млада актерка која не знаеше толку многу, ова беше секојдневен стрес, што наскоро резултираше со сериозни напади на паника …

Природна
Актерката избира природна убавина, природно стареење и можност да биде своја, наместо да се преправа дека е непостоечка „идеална“ верзија на себе, за целиот свој живот. Така, на пример, таа искрено признава дека не сака спорт, дека сака добра храна и дека не чува дете и дека пие вино со задоволство. И во својот есеј за книгата „Феминистките не носат розово“, Кира напиша се за процесот на породување. Едноставноста со која Кира Најтли живее и работи ја прави посебна затоа што денес има толку многу познати личности кои се обидуваат да изгледаат како некој друг …

 

Малкумина знаат, но Кира Најтли страда од дислексија (нарушена способност за читање)
Ова би можело да биде сериозен проблем за актерката, но Кира не сакаше да се откаже! Од детството, девојчето работеше напорно за да се справи со нејзиниот проблем. Дури и сега чита со специјални очила. И што можеме да кажеме за борбата со комплекси!

Кира Најтли е секогаш тенка и има големи проблеми со кожата. Тоа честопати ја доведуваше во депресија, бидејќи изгледот за продуцентите и агентите е еден од најважните критериуми за избор. Но, како што можете да видите, талентот, упорноста и само-развојот можат да го надминат секој проблем!

Феминистка
Кира е феминистка (во права смисла на зборот). Таа е активен борец за родова еднаквост и за жените да бидат такви како што сакаат да бидат (читај – поинакви). Во исто време, актерката не се откажува од женственоста – сака да биде женствена, нежна, но во исто време останува независна и духовно силна. Кира Најтли не ги мрази мажите, што е карактеристично за многу феминистки. Таа е сигурна дека не може да ги ставите мажите во рамки („Не плачи, ти си момче“, „Биди машко!“) со други зборови, Кира е пример за тоа колку трезвено и соодветно може да се третира проблемот со правата и слободите на мажите и жените.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБрачна двојка која создаде современ дизајн на мебел!
Следна објаваПролетен тренд: Striped nail art!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР