Откако ги разгледавме фотографиите на Брижит Бардо, ние сè уште сме инспирирани од нејзините ретро фотографии – овој пат во топлиот Кан, каде актерката редовно ги минувала своите мајски денови.

Бардо прв пат заблеска на Канскиот филмски фестивал во 1953 година, а потоа позираше во костим капење на плажите и шеташе по крајбрежјето. Оттогаш, Брижит се чувствувала како дома на француската ривиера.

Пабло Пикасо, Жана Моро, Роџер Вадим, Кирк Даглас – се само некои од славните кои биле во непосредна близина на Брижит Бардо.

Чекајќи го следниот филмски фестивалот во Кан, затоа што оваа годинава беше откажан поради пандемијата на коронавирусот, да се вратиме во минатото со помош на убавите фотографии од педесеттите и шеесеттите години.

СПОДЕЛИ
Претходна објава5Џ иницијатива на дискографската куќа ПМГЏЕЗ
Следна објава21. Моден Викенд Скопје: Дигитално издание со домашни дизајнери и странски брендови
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ