Овогодинешното издание на Канскиот Филмски Фестивал ќе се одржи од 14 до 25 мај. Престиѓниот фестивал ќе биде отворен со прикажувањето на премиерата на новиото филмско остварување на режисерот Jim Jarmusch, (“The Dead Don`t Die”).

На листата на веќе објавената филмска програма може  да се видат многу познати имиња од светот на филмот меѓу кои се: Ken Loach,(“Sorry We Missed You”), Pedro Almodovar,(“Pain and Glory”), Xavier Dolan,( Matthias and Maxime), Terrence Malick,(“A Hidden Life”), Marco Bellocchio(“Traitor”).

Jim Jarmusch and Iggy Pop

Директорот на фестивалот не ја исклучи можноста покрај овие 19 филмски остварувањада влезат и други филмови во главната конкуренција. Интересен е фактот е дека годинава се застапени жени-режисерки дури 13, од кои четири се во трката за Златната Палма,(Mati Diop’s Atlantique, Jessica Hausner’s Little Joe, Celine Sciamma’s Portrait of a Young Lady on Fire and Justine Triet’s Sibyl).

“Little Joe”,directed by Jessica Hausner

Филмот на Педро Алмодовар,(“Pain and Glory”)

СПОДЕЛИ
Претходна објава15 Прекрасни дизајни на пролетни дизајнерски фустани!
Следна објаваНа Скопје Филм Фестивал две работилници,средба со актерката Анастасија Евграфова
"Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!"! My main fields of interest are arts and culture, but I am easily adaptable to different types of topics. Intrinsic interest in these two fields, of which I have followed successive developments, and in their singular and profitable union: scientific abstraction and sensory rapture, ephemeral and predictive, the attribute of success and the spirit of ‘innovation. ---------------------------------------------------------------------------------- Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР