Три филмови од три различни програми денеска на Скопје филм фестивал

Со задоволство ве известуваме дека на програмата на Скопје филм фестивал, денеска, филмовите од селекцијата Европски филм и од програмите Панорама на светскиот филм...

На Скопје филм фестивал премиера на македонски кратки филмови, работилница и...

Со задоволство ве известуваме дека на Скопје филм фестивал, синоќа во кино Милениум, како дел од Програмата Македонска продукција, се одржаа премиерни проекции на...

„Исцелител“ на најголемиот филмски фестивал во Иран

Филмот „Исцелител“ ќе ја има својата иранска премиера на 36-тото издание на меѓународниот филмски фестивал – „Фајр“ во Техеран. Меѓународниот фестивал во Техеран е најзначајниот...

„Исцелител“ трет пат на фестивал во САД

„Исцелител“ ќе се прикажува на 37-миот меѓународен филмски фестивал во Минеаполис. Филмот ќе се прикажува во програмата „светско кино“ на 20-ти и 23-ти април. „Minneapolis...

„Бикини Мун” на Манчевски почнува турнеја низ Македонија

Со проекциите во Штип на 20 и 25 април, почнува турнејата со киноприкажување во Македонија на „Бикини Мун", петтиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо...

“McQueen”- нов докуменатрен филм за модниот гениј!

  "Никој не го откри Alexander McQueen, тој се откри самиот себе си". Ова се зборовите со кои што започнува новиот документарец посветен на контроверзниот...

„Исцелител“ ќе се натпреварува на филмскиот фестивал „Let’s CEE“ во Виена

Фестивалската промоција на македонскиот филм „Исцелител“ продолжува на 6-тиот меѓународен филмски фестивал во Виена, „Let’s CEE“. Во официјалната програма „Ветувачки дебитантски филмови“ во која ќе...

21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

Со големо задоволство го најавувамe стартот на годинешниот Скопје филм фестивал, кој го подготви своето 21. издание, заедно со сите пријатели и поддржувачи. За  дваесет...

„Борба за смрт“ со телевизиска дистрибуција во Европа, САД и Азија

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ е еден од ретките филмови кој обезбеди телевизиска дистрибуција, преку каналот Shorts TV, во Европа, Азија и Северна Америка,...

„Исцелител“ повторно на филмски фестивал во Америка

Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд во Соединетите Американски Држави. Филмот ќе се прикажува во програмата...

Во Кино Култура на 2-ри април – Можна ли е уметност...

Втора проекција на двата дебитантски филма на Ирма Башеска Ристоваска. Настанот ќе се одржи во Кино Култура на 2-ри април 2018 во 20:00ч, во организација...

Македонска премиера на најновиот филм на Милчо Манчевски

На 22 март со почеток во 20 часот во кино Милениум ќе биде премиерата на „Бикини Мун“, најновиот американски филм на македонскиот режисер Милчо...

Награда за „Бикини Мун“ на Милчо Манчевски на фестивалот во Порто!

Филмскиот фестивал FANTASPORTO 2018, го почести македонскиот режисер со специјална награда од жирито за неговиот најнов американски филм. На 38-иот по ред Меѓународен филмски фестивал Fantasporto во...

Комплетната листа на победниците на Оскар 2018!

Вчера вечер, беше најважната холивудска ноќ, т.е. доделување на престижните Оскари. Оваа година доминираше филмот на Guillermo del Torо, The Shape of Water, додека во...

Говорот на Frances McDormand-Оscar за најдобра актерка

Иако многумина се надеваа дека наградата за најдобра актерка ќе и биде доделена на Мерил Стрип, на која тоа и беше 21-та номинација во...

Премиера на “Мојот татко”- од Ирма Башеска Ристовска!

Краткометражен филм - "Мојот татко" - сценарио и режија на Ирма Башеска Ристовска! Премиера на 17.2.18. Во Кинотека на Македонија. Почеток во 19ч. Директор на фотографија: Владимир Димоски Монтажа:...