Магијата на Фестивалот Ханами во земјата на изгрејсонцето!

Една од најпосакуваните туристички дестинации во ова време на годината е посетата на земајата на изгрејсонцето, Јапонија. Секоја пролет традиционално се слави Фестивалот наречен...

Што пишува на часовникот на Гадафи кој се најде на аукција...

Часовник на брендот Patek Philip стигна на аукција во Christie’s, која се одржа минатиот петок во Дубаи ... Овој часовник стигна на бројни наслови, не само...

Вкусни мали погачици со спанаќ!

Лиснато тесто со спанаќ и фета сирење Мали погачици со спанаќ се одличен оброк за дома но и оброк  кој можете да го носите со...

Апартман во Лас Вегас кој чини 100.00 долари за една ноќ!

Ако некогаш сте стоеле пред некое уметничко парче што го создал Демиен Херст и се прашувале што всушност се случува во неговата глава, денес...

Интересни абажури од плетени бамбуси!

  Дизајнерот Jun Jie Zhang, има за цел да го истакне деликатниот квалитет на бамбусот, со помош на неговата серија на абашури за ламби, кои...

Сè повеќе скопјани забележуваат чудни појави: огромни сенки, стапалки и витези

Деновиве неколкумина во Скопје забележале иста појава, а тоа се огромни сенки како поминале над нив, други пак забележале огромни стапалки. Трети пак, тврдат...

Оревите и бадемите помагаат кај дијабетесот и здравјето на срцето!

Ако имате дијабетес тип 2 и сакате да му направите услуга на вашето срце, новата студија сугерира дека треба да употребувате ореви и бадеми...

`Баухаус`,спој на естетското со функционалното, еден век од своето постоење!

      Функионалното не мора да биде и досадно, е  еден од слоганите на креативниите умови и творци на Баухаус движењето, кое оваа години слави еден...

Одбележување на 8ми Март-Меѓународниот Ден на Жената!

Меѓународниот Ден на Жената и женскитe права i слободи, осми март не би требало да има симболичен статус и е многу повеќе од само...

Најскапиот пијалок во Дубаи!

  Во Дубаи за само еден миг може да потрошите околу 650 американски долари ... Се разбира, не зборуваме за било каков момент, туку за тоа...

Најдобра маска за коса која можете да ја направите сами!

  Ниските температури ја сушат кожата па затоа крајот на зимата е вистинско време за нејзино закрепнување. Најлесен начин за опоравување на косата е маска која...

Најубавиот замок на светот Sammezzano се наоѓа во Тоскана!

Дали некогаш сте си го замислиле животот во вистински замок? Ако е така, сега самите можете да си ја исполните оваа желба, ако имате 18,3...

Како на природен начин да се решите од кариес и да...

Групата на ирски експерти открила дека кокосот на природен начин го отстранува кариесот. Кокосово масло содржи својства кои се борат против киселините кои создаваат кариес. Ако...

Модните критичари го избраа најубавиот фустан на доделувањето на Оскарите!

Освен изведбата на песната "Shallow" за која доби Оскар за најдобра оригинална песна, Лејди Гага јавноста ја освои со ретро модно издание кое го пофалија...

Матера “Втор Витлеем”- Европска престолнина на културата во 2019 година!

Матера Матера е мал град во јужна Италија и е признаен како Европска престолнина на културата во 2019 година. Ова не е изненадувачки: стариот дел...

Зошто треба да прошетате веднаш по ручекот?

  Луѓето по оброк обично се релаксираат, лежат, гледаат серија и слично, но малкумина се одлучуваат за активност. Научно е докажано дека една прошетка по ручекот...