Писмо на Антон Павлович Чехов до својот помлад брат!

Антон Павлович Чехов - раскажувач, романописец и драмски писател припадник на правецот натурализам. Најпознати негови дела се драмите „Галеб“, „Три сестри“, „Вујко Вања“ и „Вишновата градина“,...

Mедицински маски – како моден статус!

Медицинските маски наменети за заштита од вирусот корона веднаш се здобија со моден статус. Познатите личности и тренсетерите докажуваат дека модата може хармонично да се...

Врвно одмаралиште: One&Only Portonovi во Црна Гора се отвора на 01.07....

  Со нетрпение се очекува отворањето на One & Only Portonovi во Црна Гора од 1 јули 2020 година. Ова ултра луксузно одморалиште ќе биде првото...

ЈУНГ: За да шириме радост, мора прво нашето срце да биде...

За да шириме радост, прво мора нашето срце да биде радосно Карл Густав Јунг, швајцарски психијатар, се смета за пионер на аналитичката психологија. Преку проучување...

Витаминска чорба која ќе го исчисти вашето тело од масти и...

  Одвоите еден ден неделно за да го исчистите организмот од месо, слатки и пецива. Цел ден, јадете ја само оваа витаминска чорба и исчистете...

Најскапи држави за живеење во 2020 година!

Неодамна е објавена листата на најскапите земји за живеење, а верувале или не, најскапите земји се во Европа. CEOWORLD објави дека Швајцарија е најскапата земја...

Здрав корнер: 4 правила кои мора да ги следите ако сакате...

  Фитнес експертите ширум светот велат дека постојат одредени правила кои мора да ги следите ако сакате да стекнете тонус на мускулите. Повеќето луѓе кои започнуваат...

Рацете ја покажуваат вашата возраст!

Игнорирањето на овој дел од вашето тело ве прави да изгледате постари Резултатите од една британска студија, во која се проценува староста на луѓето преку...

4 највалкани работи во вашиот дом!

На сите ни е јасно, каде сме ние таму се наоѓаат и бактериите. На крајот на краиштата, нашето тело не би функционирало без нив....

Мудри мисли на познат американски психотерапевт кои ќе ве направат подобра...

  Мудри мисли на познат американски психотерапевт кои ќе ве направат подобра личност Ирвин Јалом е познат американски психотерапевт и автор на неколку хит книги: Кога...

Пијалок кој ќе ви помогне да симнете неколку килограми!

  Ѓумбирот е горчлив корен за кој барем еднаш сте слушнале дека лекува многу здравствени проблеми. Тој е одличен против мачнина и повраќање за време на...

Купатилото не е место за козметичките производи!

Со години се водеше дебата за тоа дали козметичките производи треба да се чуваат во купатилото. Имено, топлината и влажноста во купатилото создаваат совршени услови...

10 најдобри и 10 најлоши држави за одгледување деца!

Американската компанија за медиуми News & World Report, кој се занимава со анализи и собирање податоци, објави извештај за најлошите и најдобрите земји за...

Зграда Кит- необична градба во слава на китови!

Архитектонската фирма Дорте Мандруп со седиште во Копенхаген е избрана да дизајнира зграда што истовремено покажува благодарност за брегот на норвешкиот остров Анџи и...

Германија можеби ќе ги елиминира електричните тротинети од улиците!

Германија би можела да биде уште една од голем број европски земји кои оваа година ја ограничуваат употребата на електрични тротинети. Ако Бундестагот, горниот дом...

Matcha чај ќе ви помогне при настинка со настинката и помага...

Matcha е врвен јапонски чај во прав, кој неколку столетија се користи во јапонските чајни церемонии. За разлика од другите видови на зелен чај, кои...