Еве зошто постојано сте гладни …
Правилната исхрана и здравите навики во исхраната се клучен фактор не само за добра фигура и добар изглед, туку и за здравјето.

Здравјето во голема мера зависи од нашите навики во исхраната и од храната што ја внесуваме во нашето тело.
Гладот ​​е сосема нормална појава, но ако е многу честа веројатно нешто не е во ред. Во продолжение ви откриваме четири причини зошто сте постојано гладни.

1. Пребрзо јадете
Ако јадете премногу брзо, вашиот мозок не може да сфати што сте јаделе и дека всушност сте сити.
2. Често јадете грицки
Грицките немаат хранлива вредност, па не можат ни да ве заситат.
3. Недостаток на сон
Спиењето е клучен елемент за регулирање на апетитот, доколку имате нарушен сон голема е веројатноста дека почесто ќе бидете гладни.
4. Пиете премалку вода
Недостатокот на вода во телото понекогаш може да резултира со глад.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМоден викенд Скопје – комплексна префинетост и супериорна едноставност
Следна објаваSave the Children: Маици од Alexia Putellas x Mango чии приходи ќе одат во хуманитарни цели
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ