3 овошја кои се одличен избор за појадок

Општо е познато дека овошјето треба да го јадеме во првиот дел од денот, а да го избегнуваме попладне и навечер. Не е здраво да јадете овошје доцна навечер бидејќи е полно со фруктоза, односно шеќер, кој ви дава енергија која нема каде да ја потрошите во доцните часови, а потоа се претвора во вишок килограми.
Токму поради оваа причина, многу e подобро овошјето да се конзумира наутро за појадок или како ужина помеѓу појадокот и ручекот. Во продолжение ви откриваме кои овошја треба да ги јадете наутро за да изгубите што повеќе килограми.
1. Јаболка
Јаболката се одличен избор бидејќи се полни со влакна, па ќе се чувствувате сити, а варењето ќе ви се подобри токму поради влакната.

2. Грејпфрут
Грејпфрутот помага во регулирање на шеќерот во крвта

3. Авокадо
Авокадото е одличен извор на здрави масти кои ќе ве заситат и нема да чувствувате глад долго време.

НЕМА КОМЕНТАРИ