Интересни велигденски декорации

Во потрага сме по идеи кои ќе ни помогнат лесно да ги украсиме велигденските јајца што ќе сјаат на нашата празнична маса. Сепак, со оглед...

10 идеи за летен маникир

Сите едвај го чекаме летото. Сезоната на сонцето, деновите на плажа, кратките шорцеви, излегувањето надвор и носењето шарени лакови за нокти. Во продолжение погледнете...

Вкусен рецепт за пица

Со оглед на моменталната состојба, сега е одлично време да ги усовршите вашите кулинарски вештини.  Пицата е дефинитивно една од нашите омилени јадења, така...

За вечера: Лесна и хранлива крем чорба!

Лесна крем чорба од свеж зеленчук, вкусна и пријатно нежна за непцето - идеална за вечера. Крем чорбата од морков и ѓумбир со ориз е...

Рецепт за пијалок од куркума и ѓумбир за силен имунитет!

Коренот од ѓумбир е богат со важни витамини и минерали и содржи бројни фитонутриенти кои имаат силни антиинфламаторни својства и го стимулираат протокот на...

Како да се грижите за кожата на лицето под заштитната маска?

Карантинот и корона вирусот предизвикаа нови правила за убавина во не многу едноставни услови. На пример, присилното носење заштитни медицински маски на јавни места може...

Кои се позитивните работи од самоизолацијата?

Изолацијата која на сите ни е препорачана, повеќето луѓе многу тешко ја прифаќаат. Но, и покрај тоа што можеби на прв поглед ни се...

The Getty Museum: Погледнете како луѓето ширум светот ре-креираат познатите уметнички...

The Getty Museum во Лос Анџелес реши да ги забавува луѓето и да ги мотивира за културно издигнување. Имено, познатиот музеј побара од фановите...

20 минути вежби за совршено тело

Искористете го слободното време за вежбање! Ако не сте сигурни како, ова е дефинитивно статијата за вас. Во продолжение има кратко видео во кое ќе...

Убавина: Хидратантни маски за лице направени од состојки што ги имате...

Доколку сакате да внесете малку живот на вашата кожа и да ја освежите без да потрошите дополнителни пари, погледнете ги овие 2 рецепти, маски...

Зошто не смеете да јадете банана за појадок?

Бананите се на самиот врв на здрави намирници, обезбедуваат енергија, заситуваат, имаат висока содржина на калиум и магнезиум, добри се за срцето и мускулите...

Чудо на природата

Патувањето е нешто што не збогатува соискуства, надополнува и не прави подобра личност. Најчесто сакаме да избегаме во светските метрополи и да го почувствуваме...