Додека потрошувачите и трговците на мало би можеле да бидат потопени во празнични украси и планирање за сезоната што претстои, дизајнерите на производи и прогнозерите на трендови веќе гледаат напред кон сезоната во 2023 година.

Секоја година, експертите за трендови на Christmasworld, празничен саем кој го води Messe Frankfurt во Германија, ги објавуваат врвните трендови за празнични украси, а експертите конечно го објавија она што ќе биде во тренд за Божиќ 2023 година. Најновата прогноза се фокусира на класичните и изненадувачки дизајни, во партнерство со природни, одржливи декорации.

„Моментите на радост се драгоцени“, рече Анета Палмисано од бирото за трендови кое ја составува прогнозата во име на Messe Frankfurt. „Добриот дизајн кој го познава наследството и иднината ни помага да ги славиме празниците уште поубаво. Многу работи сега доаѓаат потивко отколку порано, сосема намерно: вреден поттик наместо шоу што брзо исчезнува. Евидентен е новиот почеток, поттикнат од искуството од изминатите години. Повеќе од кога било досега, фокусот е на одржливоста: истражувањето на материјалите и дигиталните иновации кои носат нови естетски решенија”.

Експертите за трендови понатаму кажаа дека природата ќе остане одличен извор на инспирација поради изобилството на бои и текстури.

Трите изјави за трендовите во 2023 година се „непозната убавина_чудна + грациозна“, „смирувачка природа_внимателна + пријатна“ и „трајни идеи_страсни + евокативни“.

Погледнете подолу …

1.

2.

3.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодни трикови кои ќе ви помогнат да го сокриете стомакот
Следна објаваПромоција на книгата „Празно место“ од Снежана Стојчевска во КИЦ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ