Ова е моментално најпопуларниот пијалок во светот: ви откриваме како да направите чај со меурчиња дома

 

Дали некогаш сте слушнале за чај со меурчиња? Чудно е ако не сте го направиле затоа што овие денови апсолутно сите зборуваат за него. Тоа е азиски пијалок. Она што го прави овој пијалок посебен се топчињата од тапиока кои овој пијалок го креваат на друго ниво.

Чајот со меурчиња првично беше мешавина од црн чај, млеко и топчиња од тапиока, но бидејќи овој пијалок стана толку популарен денес, можеме да најдеме различни варијации на темата. Така денес можете да најдете bubble tea со разни овошни сирупи, со или без млеко и разни вкусови на топчиња од тапиока.
 Но, добрата вест е дека можете да направите многу едноставна домашна верзија на чај со меурчиња. Потребни ви се само неколку состојки. Односно млеко од растително потекло, гумени бонбони и вода.
Се што треба да направите е да ги изберете омилените гуменеи бонбони, да ги ставите во чаши и да ги прелиете со врела вода за да се растопат. Потоа оставете ги во фрижидер минимум пет часа да се стегнат. Кога ќе се стврднат, истурете млеко во чашата и употребете ја саканата сламка(за поење), па обидете се што повеќе да ја соедините оваа смеса. Парчињата гумени бонбони ќе делуваат како топчиња од тапиока, па затоа овој пијалок е фантастичен.

НЕМА КОМЕНТАРИ