Која храна всушност треба да ја избегнувате?
Здравата исхрана стана тренд во целиот свет. Сè повеќе луѓе се обидуваат да се хранат здраво.
Здравата исхрана е важна не само за добриот изглед, туку првенствено за здравјето. Храната, или она што го внесувате во организмот, многу влијае на вашето здравје и затоа е важно да внимавате на храната што ја јадете.


Постојат намирници кои се сметаат за здрави, но во големи количини всушност можат да бидат лоши за вашето здравје, па затоа ви откриваме намирници за кои погрешно мислите дека се здрави.

1. Туна

Иако туната е многу хранлива, таа исто така е богата со жива во споредба со повеќето други риби. Затоа, треба да се јаде умерено – не секој ден.
Туната содржи жива, опасен метал кој може да предизвика сериозни здравствени проблеми.
2. Сушено овошје
Сушеното овошје е полно со фунгициди и сулфур диоксид, а често има и додадени шеќери.
3. Маргарин
Маргаринот содржи транс-масти, опасни конзерванси и многу полинезаситени масни киселини.
4. Овошен јогурт
Овошниот јогурт, за разлика од обичниот јогурт, е полн со вештачки засладувачи, шеќер и калорични адитиви.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧизмите со кристални чорапи се огромен хит во моментов – Mango има своја верзија
Следна објаваТренд: Гумените чизми на Chanel се идеални за есен
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ