Зошто свежата краставица е погодна за нега на кожата?
Краставицата е зеленчук кој е одличен сојузник за вашето здравје, но и за вашата фигура, бидејќи е намирница со речиси нула калории што ќе придонесе за слабеење.
Но, свежата краставица е одличен сојузник во негата на вашата кожа, а во продолжение дознајте зошто …

Краставицата е полна со витамин А, влакна, фолна киселина и силициум диоксид, што придонесува за благотворно дејство на вашата иритирана кожа. Идеална е за намалување на отокот и темните кругови, а исто така го намалува отокот и помага за затегнување на кожата, што резултира со младешки изглед.

Ако имате сува кожа, краставицата може да биде одличен сојузник за нејзино навлажнување, бидејќи краставицата има голем дел вода во неа. Покрај тоа, и дава на вашата кожа природен сјај.
Краставицата е полна со витамин Ц, а витаминот Ц ја ревитализира кожата и го изедначува тенот со текот на времето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПилотската јакна ја симна од тронот класичната кожна јакна
Следна објаваХит на интернет(рецепт) : Дали некогаш сте пробале Baba ganoush?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ