Шминка инспирирана од Game of Thrones

Allison Chase, шминкерка од Нов Зеланд, нашла инспирација за шминкање во популарната серија Game of Thrones. Во оваа колекција секој инвентивен дизајн на шминка...

Мини приколки за миленичиња

Дизајнерот Judson Beaumont од студиото Straight Line Design ја осмисли оригиналната серија куќички за миленици под назив ,,Pet Trailers”. Ја сочинуваат четири единствени куќички...

Поинаква автобуска станица

Тим од шпански дизајнерски студија проектираше интерактивна автобуска станица во мало гратче во сојузната држава Балтимор, во САД. Се состои од три посебни структури...
video

Студенти на Оксфорд пеат песни од Шакира

Хуманоста постои. Доказ за тоа е оваа група студенти на Оксфорд кои за хумани цели препевуваат три песни од Шакира. На свој начин, иако...

Венус, мачето со две лица

Познато е дека одредени прашања немаат одговор. Патем, познато е дека генетските модификации подобро е да се сместат во еден кош на неразбирање, но...
video

Велосипед во чанта

Концептуалниот велосипед Kit Bike е револуционерно откритие на студиото Lucid Design, чиј оригинален дизајн овозможува велосипедот да се расклопи по возењето, а потоа и...
video

Звукот на дождот | Yugo Nakamura

Артистот за звук Yugo Nakamura во една минута ги комбинира звуците на капки што паѓаат на различни површини: стакло, дрво, лист и полжав. Почнува...

Креативни селфи фотографии во огледало

Helene Meldahl е 26-годишна креативна девојка која се појавува на Instagram со прекрасни креативни селфи фотографии во огледало. Младата Норвежанка за околу 20-30 минути...

Не правете селфи додека возите

Селфито стана навистина актуелно, дури и политичарите почнаа да прават селфи, но сепак мора да се нагласи дека не секаде и секогаш е препорачливо...

Втората генерација на Mitsuoka Galue

Втората генерација на овој убавец се карактеризира единствено со моделот Galue 204. Базиран на Toyota Corolla Axio, се истакнува со поголема практичност, помала големина и модифициран стил и...

Билборд – куќи за бездомниците

Секој заслужува свое место, свој покрив над главата, место кое би го нарекол дом. Иновативен архитектонски дизајн тим од Словачка - DesignDevelop, излезе со...

Рецепти за тапас

Сигурно сте слушнале за познатите шпански мини-специјалитети наречени тапас. Тапас е име за мали, вкусни закуски кои обично се послужуваат како мезе во мали...