Колку сте спремни да платите за омиленото слатко задоволство?

naslovna

Ова се некои од најдекадентните и најскапите десерти во светот. Некои се прелиени со злато што се јаде, некои се со вклучен лет во првата класа и ноќевање во најлуксузните хотели, но едно е сигурно- овие екстравагантни слатки се нешто што досега не сте виделе.

1

Bagel, Westin Hotel, New York, 1000 долари

Популарното њујоршко пециво со бел крем од тартуфи , сирење и златни ливчиња што се јадат е рецепт на готвачот Frank Tujague, од хотелот Westin New York, каде го служат за појадок, заедно со чаша бело вино.

 

2

Сладоледен куп, Serendipity 3, New York, 1000 долари

Таканаречениот „опулентен сладоледен куп” се состои од најфиниот сладолед од ванила од Тахити, махуна ванила директно од Мадагаскар и парчиња ретка чуао чоколада од Венецуела. Прелиен е со кандирано овошје, позлатени бадеми и чоколадно пралине. Се служи во Baccarat кристал со лажичка од 18-каратно злато.

 

4

Cupcake, Sweet Surrender, Las Vegas, 750 долари

Во хотелот Palazzo во Лас Вегас можете да пробате колачиња од венецуелско чоколадо и стогодишен коњак, прелиени со злато што се јаде за „само” 750 долари.

 

5

Сладоледен куп, Serendipity 3, New York, 25.000 долари

Во најпознатата слаткарница во Њујорк, ваков сладоледен куп се состои од најфините, најскапите и најегзотичните зрна какао и парчиња 23-каратно злато, а со него добивате и златна нараквица со бели дијаманти.

 

6

Cannoli, Jasper Restaurant, Cansas City, 26.000 долари

Овој италијански деликатес кој инаку се состои од тесто, крем од рикота и слатка павлака, додатно е збогатен со кандиран лимон, чоколадо, кора од портокал и е обвиткан со ливчиња од злато што се јаде.

 

7

Чоколадна торта, Lindeth Howe Country House Hotel, Англија, 35. 000 долари

Ова е една од најскапите чоколадни торти на светот направена од 4 вида белгиско чоколадо, златен кавијар и дијамант на врвот на секое парче. Ако сакате да ја нарачате, потребно е да закажете и до 3 недели однапред.

 

9

Овошна торта, 1.65 милиони долари

Најскапиот десерт е на крај на нашата листа. Овошната торта ја направил јапонскиот слаткар Jeong Hong- yong и ја прекрил со 223 дијаманти. Тортата се работела дури 6 месеци, а важи за најскап десерт на светот веќе 9 години.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗа припадниците на книжевниот свет
Следна објаваЕсенската машка колекција на Pull & Bear
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ