video

Песочни приказни за Мароко

Со цел да се подигне еколошката свест кај граѓаните и да се создаде нешто карактеристично за Мароко, Kseniya Simonova, позната и како дамата на...

Photoshop во реалноста | Фотографски експеримент

И покрај тоа што Photoshop на портрети често се смета за лош потег, сите некогаш сме се прашале како би изгледале ние ако некој ни...

Хумористичен редизајн | Sara Drake

За љубителите на литературата и хуморот спакувани во едно издание, дизајнерката Sara Drake изненадува со својата колекција на  „Recovered Classics“ и со насмевка на...

Хороскопските знаци низ очите на Салвадор Дали

Не станува збор за дневен, неделен ниту пак годишен хороскоп. Се работи за литографии изработени во 1967 година од страна на Салвадор Дали на...
video

Havana Bikes | Културата на возење велосипед

„Културата на возење велосипед тука започна околу 1990. Немаше никаков транспорт, немаше ништо, само велосипеди. Продолжи така уште некоја година, а потоа полека почна...

Дигитални графити над ретро автомобили

„Finny Car“ е името на серијата фотографии од Fianno Fenno. Тој ги фотографира автомобилите кои можат да се најдат во секаков тип, од ретро, луксузни...
video

Убавината на храната

Ако и вие се вбројувате во групата на гурмани и сакате да подготвувате и да јадете вкусни оброци, мора да го погледнете ова видео....

Книгите на нашето детство

„Сите возрасни еднаш биле деца...но, само неколку од нив паметат“ ќе рече Антоан де Сент-Егзипери преку зборовите на неговиот и наш, ,,Малиот Принц'' -...

Отворена библиотека за парфеми во Њујорк

Fragrance Library (Библиотека за парфеми) е новоотворено катче во модната куќа Saks Fifth Avenue во Њујорк. На 40 м2 наредени се полици кои наместо...

Шминка со ликовите од цртаните филмови

Laura Jenkinson е девојка од Лондон која со шминка создава илузии на лицето кои изгледаат како популарните ликови од цртаните филмови. Laura ова го...

Фризер средува бездомници на улица

Секоја недела, фризерот Mark Bustos шета низ улиците на Њујорк во потрага по нов клиент. Иако работи во модерен салон, Марк се труди да...

Најскапите десерти во светот

Колку сте спремни да платите за омиленото слатко задоволство? Ова се некои од најдекадентните и најскапите десерти во светот. Некои се прелиени со злато што...