Со звуците на ирската река Shannon до подобар сон

Ирскиот визуелен уметник Jonnie Lawson снимајќи еден преубав шумски пејсаж во неговата родна Ирска не бил воопшто свесен дека со ова негово дело ќе...
video

Звукот на дождот | Yugo Nakamura

Артистот за звук Yugo Nakamura во една минута ги комбинира звуците на капки што паѓаат на различни површини: стакло, дрво, лист и полжав. Почнува...

Масло кое е едно од најмоќните природни антибиотици!

Иако медицината напредуваше во голема мера, луѓето се повеќе се навраќаат на  природните лекови за да го заштитат својот организам од штетното влијание на ...

Хороскоп за ден 16.05.2018 година!

ОВЕН Чувствувате дека доаѓаат промени и тоа ве плаши. Наместо да стравувате, разгледајте ги добрите страни од новонастанатата ситуација. Овие промени ќе ви донесат повеќе...

Која е причината што Kate Middleton никогаш не носи лак за...

Kate Middleton е позната по нејзиниот префинет, елегантен стил. На нејзините раце, кога се појавува во јавноста можете да видите прекрасен накит, но никогаш...

Bo петок започнува второто издание на The Gentlemen’s Expo ‘19

Уште малку саати не делат до второто специјално издание на the Gentlemen’s EXPO ’19 - “whiskey edition”, овој петок и сабота, 05-06 април, Skopje...

Кабуки – Јапонски театар

Кабуки е вид на традиционален јапонски театар во облик на играна драма. Зборот кабуки на јапонски значи (игра, песна, танц). Настанал кон крајот на...

Новогодишната атмосфера во Лондон!

Кога Лондон е во прашање, новогодишната инспирација е на секој чекор! Стоковните куќи со најубавите новогодишни декорации, тематски пабови, англиски чај, британските манири,,,  потребно...

Quimera | Мачето со две лица

Quimera прво ја освои Аргентина, а потоа целиот свет! Како „чудо на генетиката“, Quimera наликува на спој од два организми. Лицето и е половина црно,...

Што пишува на часовникот на Гадафи кој се најде на аукција...

Часовник на брендот Patek Philip стигна на аукција во Christie’s, која се одржа минатиот петок во Дубаи ... Овој часовник стигна на бројни наслови, не само...

Бананите се најлошиот избор за појадок!

Нутриционистите се согласуваат: Бананите се најлошата храна што можете да ја одберете за појадок. Зошто е тоа така? Еве ги сите детали... Време е за...
video

Рајски остров на Земјата

Само 30 милји северно од Тахити, Француска Полинезија, сокриен е вистински рај на Земјата. Тетиароа е воодушевувачки атол кој го сочинуваат 12 мали островчиња,...