Едно од најпознатите сценарија за време на стресните денови е посегнување по  омилените слатки за да добиеме доза на позитивна енергија што е можно побрзо, но ова во никој случај не е здрав избор.
Преголемото консумирање на слатки може да има штетни влијанија врз нашето здравје, па затоа треба да се заменат со поздрава храна.

3 намирници за подобрување на расположението:

Темно чоколадо
Чоколадото со висока содржина на какао е одговорно за зголеменото лачење на хормонот на среќа затоа што е богато со флавоноиди, кои позитивно влијаат на подобрување на нашето расположение. Имајте на ум дека црното чоколадо е калорично, затоа консумирајте еден ред дневно.

Лосос
Лососот го штити здравјето на нашето срце благодарение на омега 3 масните киселини. Многу студии откриле дека консумирањето на риба има најмал ризик од депресија и ако сакате да го ослободите стресот на здрав начин, јадете риба барем двапати неделно.

Боровинки
Боровинките се полни со здравствени придобивки. Тие се богати со антиоксиданти и го прочистуваат нашето тело од токсини, а исто така се богати со флавоноиди кои помагаат да се подобри нашето расположение.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТренд: Есен во шарени патики!
Следна објаваВпечатлив ремен е најпосакуван моден додаток на сезоната!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР