Nanjing Towers | Воздушни фабрики во Кина

Исклучително паметно решение на италијанскиот архитект, Stefano Boeri. Две кули ќе бидат изградени во 2018, кои ќе ги претставуват првите азиски „вертикални шуми“. Овие кули...

Автентичен хотел за спектакуларен одмор!

Постојат голем број хотели во светот кои нудат интересни содржини на сите свои посетители ... Без разлика дали сакате да се опуштите и да уживате...

Луксузно зимско одмаралиште

  Помислете на златното доба на Холивуд, на винтиџ гламурот од црно-белите филмски класици. Замислете место каде првокласната услуга и сместувањето го воспеваат безвременскиот стил...

Дали вие би живееле во стаклена куќа?

Стабилната економија, аспирацијската култура и релативно рамна топографија им дозволува на Австалијците да градат домови многу поголемим од што навистина им се потребни. На...

Отворен највисокиот мост на светот!

Новиот мост над реката Beipan кој е подолг од поливина километар, сега е отворен за јавноста, а истовремено стана највисокот мост на светот. Мостот Beipanjiang,...

Новата куќа на семејството Обама!

По неколку месеци изнајмување на вила во Kalorama, поранешниот претседател на САД и неговото семејство си купија сопствена куќа. Цената на оваа куќа била 8,1...

Sирнете во една од најлуксузите вили на светот!

Луксузните вили во Al Barari дел од Дубаи, веројатно се едни од најспектакуларните резиденции во светот - една од нив сега е достапна за...

Минималистички дуплекс со индустријски шарм во Киев!

  Една од најголемите дилеми со кои се соочуваат архитектите е реновирањето на старите згради, поточно да се сочува нивниот оригинален карактер во било која...

Бајковита вила во Аспен!

  Со сезоната на скијање е во полн ек, а ова е една од најголемите вили во Аспен - тоа е зграда со димензии нешто повеќе...

,,Поинакви архитектонски доживувања“- Изложба на Тијана Стојковска

𓆩♡𓆪 На 12-ти април во галеријата Pioneri ќе биде отворена изложбата „Поинакви архитектонски доживувања“ на македонската архитектка и уметница Тијана Стојковска. Делата се последица од...