Првиот проект од Антонио Гауди се отвора за јавноста!

Оваа есен (2017), новата атракција на Барцелона, Casa Vicens, која беше првиот проект на шпанскиот архитект Антонио Гауди, ќе ги отвори своите врати за посетителите. Оваа...

Јапонскиот бренд Ariake ја претстави најновата колекција на необичен начин

Зградата на поранешната мексиканска амбасада во Стокхолм беше употребена за првата интернационална изложба на актуелниот јапонски бренд за мебел Ariake за време на Stockholm Design...

Изложба во МоМА Њујорк – Архитектурата во Југославија 1948-1980 година!

Музејот на модерната уметност (МоМА) во Њујорк е домаќин на изложбата Архитектурата во Југославија 1948-1980, што е и прва изложба во САД во чест...

Уникатна куќа во Токио со скалила кои поминуваат низ предниот дел...

Јапонската фирма за дизајн „Нендо“ неодамна ја заврши изградбата на уникатен дом, „Stairway House во Токио, создаден за три генерации на исто семејство. Архитектите кои...

Вила Леа: Aрхитекстонски скапоцен камен во прекрасниот залив на Француската ривиера

Сместена на површина од 450 квадратни метри поврзана со густа медитеранска вегетација, Вила Леа гледа на прекрасните заливи на Француската ривиера во близина на...

Хотелот Rosewood Bangkok – ги исполнува сите соништа!

Хотелот Rosewood Bangkok нуди неверојатни удобности - вклучувајќи ги уникатните апартмани кои имаат приватни базени, вклучувајќи и три нови кои ќе бидат отворени до крајот...

Тродимензионални картички кои откриваат детална архитектура

Тродимензионалните картички на Bogdan Zolochevsky се нешто повеќе од обичен подарок. Изработени со многу љубов и внимание, го пренесуваат подарувањето на повисоко ниво. Картонските тродимензионални...

Куќа среде шума во Хемптонс

Во познатата монденска населба Хемптонс, во близина на Њујорк, се наоѓа луксузна вила за летување дизајнирана од архитектонското студио Barnes Coy. Изградена на површина...

Идилична куќичка со тајна градина

Оваа мала слатка куќичка наречена "Sojourn" се наоѓа во идилично селце во Девон, Англија. Претставува место за вистински одмор и романтично прибежиште од урбаната џунгла....

Црно-бели фотографии на Лондон од Nicolas Lescot

Фотограф од Белгија, Nicolas Lescot, го посети Лондон и направи серијал од преубави црно-бели фотографии кои ја репрезентираат динамиката на урбаната архитектура, нагласувајќи ги и...

Совршен дом во Мексико

Diego Villaseñor дизајнираше дом во Лос Кабос во Мексико кој е совршен микс на традиционалното и модерното. Локацијата придонесува во совршеноста на дизајнот можеби повеќе...

Совршена вила од соништата во Мајами!

Често зборуваме за куќи од соништа и за начините на кои нашите домови можеме да ги претвориме во една од нив, но понекогаш ќе...