Кина започна со изградба на џиновскиот стадион во Гунџоу, на кој ќе можат да бидат сместени повеќе од 100.000 гледачи.

Овој проект го продолжи својот развој и покрај пандемијата на коронавирусот и доколку се оди според планот, стадионот ќе биде отворен кон крајот на 2022 година. Кога ќе се заврши, оваа арена ќе биде еден од најголемите фудбалски стадиони во светот, надминувајќи ги димензиите на „Камп Ноу“ од Барселона, кој во моментов се реновира.

Финансиран од фирмата Evergrande , овој стадион е дизајниран од Hasan a. Syed директор за дизајн во канцеларијата Gensler во Шангај. Избран за победник меѓу многу други проекти, конечниот дизајн има форма на лотос, што е исто така репутација на угледот на Гуангжу, кој е познат како Град на цвеќето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПретворете ја терасата во идеална мала бохо оаза
Следна објаваПлисирани здолништа – тренд кој нема да сакате да го пропуштите
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ