Сместена на површина од 450 квадратни метри поврзана со густа медитеранска вегетација, Вила Леа гледа на прекрасните заливи на Француската ривиера во близина на Монте Карло. Познатиот град на Кнежевството всушност се наоѓа на неколку километри од вилата и е видлив од градината и од огромните прозорци на куќата, заедно со прекрасен поглед на заливот.

Односот помеѓу внатрешноста и надворешноста, како и желбата да се постигне совршена интеграција со пејзажот, ја одредуваат главната содржина на овој проект, кој го уредија двајца архитекти Масимо и Марко Донизели од истоименото студио во Милано. Дополнително, морфологијата на главната куќа беше формирана во веќе постоечкиот карпест ѕид.

Големите прозорци се единствениот елемент што ги дели дневната соба и кујната од терасата. Ако прозорците се отворени, тие создаваат флуиден простор кој е лесен за користење, совршено ориентиран за да обезбеди визуелна врска со хоризонтот. Концептот продолжува на ист начин и на горното ниво, посветен на просторот за спиење, каде што има голем главен апартман, две бањи, два посебни плакари и приватна канцеларија.

На најниското ниво, делумно во подрумот, има две спални соби со приватна гостинска бања, кино, спа со топла када, теретана, пилатес соба и кујна и дневна соба со директен поглед на големиот надворешен бесконечен базен, кој е вистински скапоцен камен на оваа вила, опкружена со бујна градина вегетација, трпезарии и удобни места за релаксирање надвор.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУстата е огледало на здравјето – дознајте што ви кажува телото за херпес, афти …
Следна објава„Аквизиции – донации (2017-2021)“ изложба во МСУ – Скопје
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ