Здравјето на секој човек треба да биде на прво место, затоа е важно редовно да се посетуваат лекари и да се оди на прегледи, здрава храна, многу овошје и зеленчук, како и физички вежби.

Каква е вашата здравствена состојба често можете да дознаете од вашите усни бидејќи тие се огледало на здравјето. Во продолжение ви откриваме што значат херпес, афти, испукани усни…

Прочитајте ја состојбата на вашето здравје од вашите усни

1. Испукани агли на усните

Испуканите агли на усните може да значат недостаток на витамин Б2 и железо.

2. Херпес

Стресот, хормоните и слабиот имунитет се причините за појава на херпес.

3. Испукани и суви усни

Испуканите и суви усни се знак за дехидрација.

4. Афти

Афтите исто така може да бидат резултат на стрес и слаб имунитет, како и недостаток на витамин Б12.

5. Крварење на непцата

Крварењето на непцата е знак за перадентоза или недостаток на витамин Ц.

СПОДЕЛИ
Претходна објава‘LE SPLASH”: JACQUEMUS ЈА ПРЕТСТАВИ НОВАТА КОЛЕКЦИЈА НА ХАВАИ
Следна објаваВила Леа: Aрхитекстонски скапоцен камен во прекрасниот залив на Француската ривиера
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ