Стоковната куќа Галерија е нова монолитна камена и стаклена градба, неодамна завршена во областа Гвангиго во Јужна Кореја.
Оваа неверојатна зграда е шеста и најголема гранка на малопродажната модна франшиза во сопственост на Hanwha и е дизајнирана од архитектонската фирма Рема Кулахас, ОМА, во партнерство со локалната корејска архитектонска фирма Гансам.

На прв поглед, веднаш може да се забележи неверојатната, мозаична надворешна камена структура на зградата со испакнати низи од геометриско стакло.

Тие кои ќе влезат во зградата, ќе прошетаат низ камени патеки кои ќе ги одведат до „public loop“ која нуди скриени видици на градот, а на покривот се наоѓа градина за клиентите да се релаксираат и уживаат.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМакедонски познати лица во новата кампања на Моден Викенд Скопје
Следна објаваЕнтериер: Најубави перници за пролет и лето!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР