Кулата The Tulip – нова атракција во Лондон!

The Tulip е кула висока 305,3 метри со видиковец и ротирачка гондола, дизајнирана од компанијата Foster + Parthers, а нејзината изградба е планирана за...

Sидни мурали во слава на 100 години Bauhaus уметничка школа!

  Во 2019 година се одбелжува стогодишнината на уметничката школа Bauhaus, основана во 1919 година. За таа цел, компанијата MuralsWallpaper дизајнираше нова колекција на ѕидни мурали...

Интересни факти за готската катедрала `Notre Dame`!

Готската катедрала Notre Dame која се вбројува во еден од најзначајните одбележја на француската престолнина, како и денес така и минатото имала истакната улога...

Дали сте го посетиле ,,најшарениот” град во Европа!

Градот во кој се вкрстуваат Европа и Азија, каде архитектурата во најголемиот дел е со традиционални градби составена од камени куќи, каде големиот број...

Најубавиот замок  Schloss Neuschwanstein во Германија!

Историја на замокот Нојшванштајн Замокот Нојшванштај или на германски Schloss Neuschwanstein, во превод „нова лебедова карпа“ е изграден во XIX век на стрмен рид близу Хоеншвангау и Фисен во југозападна Баварија во Германија. Негов нарачател...

Минималистички дуплекс со индустријски шарм во Киев!

  Една од најголемите дилеми со кои се соочуваат архитектите е реновирањето на старите згради, поточно да се сочува нивниот оригинален карактер во било која...

Интересна куќа на езерото Балатон!

  Portushome Guesthouse е голема куќа која се наоѓа во Dorgicse, во срцето на ридовите околу езерото Балатон. Portushome Guesthouse е полна со детали кои ја...

Хотелот Morpheus во Макао со магијата на Zaha Hadid!

  Неодамна, официјално беше претставен најпрестижниот хотел Morpheus во Макао, потполно подготвен, ги отвори своите врати за гостите од сиот свет. Последното архитектонско чудо на студиото...

Zaha Hadid Architects дизајнираат супер модерна концертна сала во Русија!

Zaha Hadid Architects победија на конкурсот и ја добија можноста да ја дизајнираат Sverdlovsk концертна сала на Филхармонијата во Екатеринбург во Русија ... Дизајниран како нов...

Изложба во МоМА Њујорк – Архитектурата во Југославија 1948-1980 година!

Музејот на модерната уметност (МоМА) во Њујорк е домаќин на изложбата Архитектурата во Југославија 1948-1980, што е и прва изложба во САД во чест...

Современа мала куќа!

  Проектот Binary House започна во 60-тите години како жолт бунгалов во Сиднеј, a по некое време целосно е трансформиран од Christopher Polly Architect, задолжени за...

3D печататар ќе им помогне на луѓето сами да ги градат...

Последните инсталации на проектот x MINI Living ги истражува можностите за изградба на повеќекатни згради со користење на 3D печатари и техники за кои...

Декорации во златна боја за вашиот дом!

Дали размислувате да го реновирате или преуредите вашиот животен простор? Доколку сакате да внесете помалку сјај и луксуз во вашиот дом, ние ви препорачуваме...

Oтворање на 19-то Биенале на македонската архитектура – БИМАС 2018

Биеналето на македонската архитектура `БИМАС` 2018 ќе се одржи од 13 до 18 септември 2018 во Музејот на град Скопје. На него ќе бидат...

Откриен сопственикот на најскапиот замок на светот!

Chateau Louis XIV се смета за најскапиот замок во светот, откако беше продаден за цена од над 500 милиони долари пред две години ... Сега е...

Совршена викендица со минималистички ентериер!

  Секој кој се уште не бил на одмор, дефинитивно сонува за истиот ... Сите ние кои припаѓаме на горенаведената група луѓе, едноставно обожуваме прекрасни домови...