Филм: Џанго разузданиот

Квентин Тарантино, мајсторот за портретирање на хаотичноста и животните возбуди, пристигнува со нова, поинаква филмска визија за своите почитувачи и сите љубители на филмот....

Слушај со срцето, и ќе разбереш

Покрај за добрата забава, филмските остварувања се и квалитетен извор на мудрости и поуки. Во нив постојано е проткаена филозофија за животот, пa не...

Филм: Клетници

Во филмот учествува актерска екипа сочинета од најголемите холивудски ѕвезди, предводени од Хју Џекмен и Аманда Сејфрид, како Жан Валжан и Козета. Книжевната класика ,,Клетници’’ од...

Филм: Те посакувам

На само неколку дена до премиерата, ви ја претставуваме приказната која со нетрпение се очекува од љубителите на филмската романса. По огромниот успех кој...

Филм: Големиот Гетсби

Леонардо ди Каприо во ерата на опуштениот морал, блескавиот џез и кралевите на шверцот. ,,Големиот Гетсби’’ e најновиот филм во режија на австралискиот режисер...

Филм: За Рим со љубов

Вуди Ален повторно не води на филмско патување низ Европа. По успехот на ,,Полноќ во Париз’’, Вуди се ,,пресели’’ во Рим - градот кој е синоним...

Филм: Добриот доктор

Добриот доктор не наштетува. Нештата едноставно...излегоа од контрола! Орландо Блум не воведува во светот на медицинската (не)етичност и постојаната потреба од признание, толкувајќи ја главната...

Гламур и филм | Кански филмски фестивал 2012

Едно од најпрестижните и најгламурозни случувања во филмскиот свет, Канскиот филмски фестивал, од денес па се' до 27 мај, по 65-ти пат традиционално ќе се...

Филм: Прометеј

Отидоа да го бараат нашиот почеток, но она што го открија може да биде нашиот крај. Вака гласи најавата на најновиот филм на извонредниот Ридли...

Филм: Дивјаци

Оливер Стоун, легендарниот режисер и трикратен освојувач на Оскар, се враќа на големата сцена со филм во кој обедини ,,ѕвездена’’ актерска екипа. ,,Дивјаци’’ е насловот...

Ештон Катчер во улога на Стив Џобс?

Ѕвездата на "Два и пол мажи" Ештон Катчер познат по својата љубов кон технологијата ќе ја игра улогата на Стив Џобс во престојниот филм за животот...

Филм | Total Recall (2012)

Акционен трилер за реалноста и меморијата. Recall е компанија која е способна да ги претвори соништата во реални мемории. Таква судбина ќе има работник...

Филм | The Artist (2011)

The Artist е прекрасен филм кој спаѓа во категорија на романтична комедија и драма, снимен во стилот на црно белите неми филмови. Тема е филмот...

Страв од смрт и љубов

Сите луѓе се плашат од смртта. Тоа е природен страв кој го чувствуваме сите. Се плашиме зошто не сме љубеле воопшто или мислиме дека...

Филм | Dark Shadows(2012)

Dark Shadows(Темни сенки) е филм на режисерот Tim Burton кој премиерата треба да ја има на 11 мај. Во 1752 година семејството Колинс од Ливерпул,...

Филм | A Dangerous Method(2011)

A Dangerous Method (Опасен Метод) е историски филм на познатиот режисер David Cronenberg снимен во 2011 година. Во филмот главните улоги ги играат Viggo Mortensen(Sigmund...