Саша Барон Коен наскоро со нов лик

Познат како Али Џи, Борат, Бруно и Диктаторот, контроверзниот комичар Саша Барон Коен подготвува нов филм заснован на приказната за милиониерот кој понуди пари...
video

Умри машки 5

A Good Day to Die Hard, односно култната акција „Умри машки“ доби и свое петто продолжение.   Во филмот Брус Вилис е повторно во...
video

Тhe lone ranger

John Reid под маска ќе се бори против неправдите на дивиот запад, а Tonto (Johnny Depp) ќе биде негов помошник -  домородец. Ова е новата филмска...
video

Hotel Transylvania | Хотелот на Дракула

 Hotel Transylvania раскажува анимирана приказна за хотел со пет ѕвездички, чиј што сопственик е Дракула.  Тој ги повикува најславните чудовишта за да го прослават...
video

Погледнете зад камерите | 007

Сцените од филмовите за агентот 007 по правило се тешки и одговорни, а публиката сега има можност да погледне зад објективот и да го...

Изгубената библиотека на Соер

„Ниедна драма во телевизиската историја не била толку литературна како „Lost“, со херојскиот протагонист Sawyer кој докажува колку може еден маж да изгледа секси...

2012 – од книга на филм

Адаптациите на книги секогаш се во функција во текот на секоја филмска година, а 2012тата не претставува исклучок: всушност, обележана е со големи наслови...

Икона на читањето: Бел

Понесени од еуфоричната магија на Дизниевите приказни, кои практично се позајмени од големите литературни публикации за деца; неоспорно е да ја наведеме убавицата Бел...
video

Убавицата и библиотеката

Неретко, на секој еден од нас му причинува задоволство да се наврати во старите добри денови, старото и никогаш непрежалено детство кое од ден...
video

Бакнувајте се!

Од 1988ма година 6ти Јули е прогласен за Светски ден на бакнежот, кој се смета за јазикот на љубовта. Ви прикажуваме интересно видео со...

Филм: Џанго разузданиот

Квентин Тарантино, мајсторот за портретирање на хаотичноста и животните возбуди, пристигнува со нова, поинаква филмска визија за своите почитувачи и сите љубители на филмот....

Слушај со срцето, и ќе разбереш

Покрај за добрата забава, филмските остварувања се и квалитетен извор на мудрости и поуки. Во нив постојано е проткаена филозофија за животот, пa не...

Филм: Клетници

Во филмот учествува актерска екипа сочинета од најголемите холивудски ѕвезди, предводени од Хју Џекмен и Аманда Сејфрид, како Жан Валжан и Козета. Книжевната класика ,,Клетници’’ од...

Филм: Те посакувам

На само неколку дена до премиерата, ви ја претставуваме приказната која со нетрпение се очекува од љубителите на филмската романса. По огромниот успех кој...

Филм: Големиот Гетсби

Леонардо ди Каприо во ерата на опуштениот морал, блескавиот џез и кралевите на шверцот. ,,Големиот Гетсби’’ e најновиот филм во режија на австралискиот режисер...

Филм: За Рим со љубов

Вуди Ален повторно не води на филмско патување низ Европа. По успехот на ,,Полноќ во Париз’’, Вуди се ,,пресели’’ во Рим - градот кој е синоним...