Никол Кидман ќе ја игра Грејс Кели

Никол Кидман  во моментов  преговора околу снимање на филмот „ Grace of Monaco“, филм кој го раскажува животот на Грејс Кели - една од...
video

Нова 3D авантура | Croods

Во продукција на „ Dreamworks Animation" дејствијата ќе се случуваат во фиктивна праисториска ера. Поместувањето на континентот, ќе предизвика промени во светот, па тој...

Саша Барон Коен наскоро со нов лик

Познат како Али Џи, Борат, Бруно и Диктаторот, контроверзниот комичар Саша Барон Коен подготвува нов филм заснован на приказната за милиониерот кој понуди пари...
video

Умри машки 5

A Good Day to Die Hard, односно култната акција „Умри машки“ доби и свое петто продолжение.   Во филмот Брус Вилис е повторно во...
video

Тhe lone ranger

John Reid под маска ќе се бори против неправдите на дивиот запад, а Tonto (Johnny Depp) ќе биде негов помошник -  домородец. Ова е новата филмска...
video

Hotel Transylvania | Хотелот на Дракула

 Hotel Transylvania раскажува анимирана приказна за хотел со пет ѕвездички, чиј што сопственик е Дракула.  Тој ги повикува најславните чудовишта за да го прослават...
video

Погледнете зад камерите | 007

Сцените од филмовите за агентот 007 по правило се тешки и одговорни, а публиката сега има можност да погледне зад објективот и да го...

Изгубената библиотека на Соер

„Ниедна драма во телевизиската историја не била толку литературна како „Lost“, со херојскиот протагонист Sawyer кој докажува колку може еден маж да изгледа секси...

2012 – од книга на филм

Адаптациите на книги секогаш се во функција во текот на секоја филмска година, а 2012тата не претставува исклучок: всушност, обележана е со големи наслови...

Икона на читањето: Бел

Понесени од еуфоричната магија на Дизниевите приказни, кои практично се позајмени од големите литературни публикации за деца; неоспорно е да ја наведеме убавицата Бел...
video

Убавицата и библиотеката

Неретко, на секој еден од нас му причинува задоволство да се наврати во старите добри денови, старото и никогаш непрежалено детство кое од ден...
video

Бакнувајте се!

Од 1988ма година 6ти Јули е прогласен за Светски ден на бакнежот, кој се смета за јазикот на љубовта. Ви прикажуваме интересно видео со...

Филм: Џанго разузданиот

Квентин Тарантино, мајсторот за портретирање на хаотичноста и животните возбуди, пристигнува со нова, поинаква филмска визија за своите почитувачи и сите љубители на филмот....

Слушај со срцето, и ќе разбереш

Покрај за добрата забава, филмските остварувања се и квалитетен извор на мудрости и поуки. Во нив постојано е проткаена филозофија за животот, пa не...

Филм: Клетници

Во филмот учествува актерска екипа сочинета од најголемите холивудски ѕвезди, предводени од Хју Џекмен и Аманда Сејфрид, како Жан Валжан и Козета. Книжевната класика ,,Клетници’’ од...

Филм: Те посакувам

На само неколку дена до премиерата, ви ја претставуваме приказната која со нетрпение се очекува од љубителите на филмската романса. По огромниот успех кој...