Новите предизвици на Црвенкапа

Древната приказна за Црвенкапа во ново руво, со пресврт кој е адаптиран на новите животни дилеми, и со поинаква поука од постоечката. Ако во првата приказна мајката мораше да ја предупреди најмногу да внимава на волкот, овојпат, таа, на патот до баба и, заминува наоружана со сопствените стереотипи и предрасуди за него.

,,Red’’ е две и полминутен анимиран филм од Hyunjoo Song, со модерна нарација на добро познатата детска бајка. Во фокусот е погрешната перцепција која ја стекнуваме за луѓето, при што лесно ги осудуваме оние кои со грубата надворешност, изгледот и првиот впечаток кој го оставаат за себе, ни будат чувство на одбивност, без воопшто да се потрудиме да ја запознаеме нивната душа. Од друга страна, ,,паѓаме’’ на милиот и кроток призор, на оние кои зад маската на добродушност кријат лицемерие, злоба и пакост, и подготвеност на се, само да наштетат, дури и на најближниот. Погледнете го и препознајте ја поучната порака, дали во приодот кон луѓето треба да не водат однапред утврдените (погрешни) ставови, или секој заслужува шанса да покаже, дали зад кожата на волк се крие кротко јагне.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛакови за нокти кои ќе се носат ова лето!
Следна објаваЗлосторство и казна – Фјодор М. Достоевски
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ