Мандала – хармонија на универзумот!

Оригиналното потекло на зборот "мандала" доаѓа од санскритскиот јазик и значи круг, поточно преставува целовитост и хармонија на истиот. Мандалите се апстрактни цртежи каде основниот...

По пет години` Banksy` повторно на улиците на New York!

По пет години пауза контроверзните дела на `Banksy` повторно може да се видат на улиците на големото јаболко,(New York). Пред неколку месеци беше одржана...

Пејсажите на Emil Nolde!

Германско-данскиот уметник Емил Нолде е несомнено  една од најзначајните фигури во ерата на експресионизмот и член на познатото уметничко движење кое било создадено во...

Цветни мурали на здодевните урбани фасади

Mona Caron е уметницата заслужна за воодушевувачки цветни мурали на фасадите од неколку згради на Сан Франциско, Портланд, Сао Паоло, Тајван и Шпанија се освежувачки...

Резиденцијата на Michelangelo на продажба!

Со сигурност може да се каже дека следнава вест ќе ги израдува сите вистински вљубеници во уметноста. Резиденицијата во која живеел и творел еден...

Ремек-дело на Picasso продадено за 50 милиони фунти!

Еден од најценетите портрети на Picasso е продаден за 50 милиони фунти во "Sotheby's", а се работи за портретот на музата на Picasso - Marie-Thérèse Walter. Изложбата...

Чудесните жени од Колекцијата на Националната галерија на Македонија!

По повод светскиот ден на одбележување на женските права, годинава во Нациналната галерија на Македонија "Чифте амам" на 07.03.2018 год. со почеток во 19...

Погледнете го најголемиот билборд во светот

Ford официјално влезе во Гинисовата книга за рекорди за поставен најголем билборд во светот, откако го откри рекламниот постер за своето најново теренско возило...

Славеничка година на францускиот бренд Boucheron!

Оваа година, Boucheron слави важен датум. Одбележување на 160-годишнината на оваа куќа, а ја започна со отворањето на голема изложба. На големата годишнина на брендот Boucheron,...

Кога природата се претвора во уметност!

Природата е убава каква што е, но Џејмс Брант постојано пронаоѓа нови начини за таа да  изгледа уште поатрактивна. Џејмс создава уметнички дела користејќи...

Најголемиот настан ноќта пред Оскарите во Лос Ангелес!

Еден од нај големите настани во Лос Ангелес, ноќта пред Оскарите не беше поради некој филм, туку новата изложба на слики на светски познатиот...

Jeanne Hébuterne музата на Amedeo Modigliani!

Amadeo Clemente Modigliani (12.7.1884-24.1.1920), италијански сликар и вајар кој најголемиот дел од својот живот го минал во Франција. Познат како "метафоричен" уметник, тој се...

Euphorbia – третата авторска боенка на Ивана Горичан

Euphorbia е бајковито графичко доживување кое претставува задоволство за откривање на сопствената креативност. Знаејќи го дејството на боењето против секојдневната анкциозност, промовирајќи ја креативната страна...

Едни од најбизарните уметнички дела создадени во историјата

Уште од самите почетоци на авангардните правци во уметноста, тие не престануваат да предизвикуваат бројни, бурни реакции, како кај публиката така и кај уметничката...

Изложба на Andy Warhol во Ватикан!

Се чини дека границите постојано се поместуваат кога станува збор за уметноста. Различните стилови несебично се испреплетуваат во недоглед и се спојуваат онаму каде...

Париските уметници го отфрлија споменикот на Jeff Koons!

  Париските уметници и сопственици на галерии напишаа отворено писмо против исталирањето на скулптурата од Џеф Кунс, опишувајќи го споменикот како "шокантен и не добрeдојден". Американскиот...