Парче бетон како ремек дело

Денешната галерија е збирка на улични насликани дела, чии автори и покрај обидите ни останаа непознати. Сепак сметаме дека овие графити се креативи, уникатни, интересни...

Дозволете улиците да ви проговорат | Проект “6emeia”

Проектот наречен "6emeia" е производ на двајцата уметници Anderson Augusto (SAO) и Leonardo Delafuente (Delafuente) кои оперираат низ улиците на Сао Пауло и главната...

Улична уметност со оригами | Mademoiselle Maurice

Како дел од фестивалот Artaq 2013, Mademoiselle Maurice создава три нови инсталации на улична уметност од хартија во Анже, Франција. Прекрасните инсталации се составени...

Инспирација на улица

Францускиот блог "OaKoAk" има збирка примероци од многу интересна и несекојдневна улична уметност. Divianarts реши со вас да сподели 15 уникатни улучни дела од...

Графитите на Banksy оживеаа

Доколку знаете кој е Banksy и ако ја сакате неговата улична уметност, тогаш ова мора да го видите. Фотографот Nick Stern направи еден оригинален...

Театар од сенки | Lucion Media

„Fete des Lumieres“  е фестивал кој повеќе години се одржува во Лион, Франција. Канадското студио Lucion Media оваа година за прв пат учествувале на...

Еколошки пораки преку градските ѕидови

Не е ни чудно што мнозинството не ја преферира уличната уметност, таа е дрска, директна и реална. Луѓето ретко можат да ја прифатат вистината...

Скали во Бејрут | Dihzahyners

Dihzahyners е тим на уметници кои се стремат да го разубават Бејрут преку вметнување малку боја и живост, поточно Paint Up. Тие велат: „Сфативме...

Најдолгата графити војна | Robbo VS Banksy

Во 1985 година, уличниот уметник Robbo го наслика еден од најстарите графити во Лондон, во еден тунел во Камден. Тоа е еден од ретките...

Чудни улични дела | Escif

Escif е мистериозен уличен уметник кој ги користи улиците како средство за уметничко изразување. Од Полска до Канада, негови дела може да се најдат...

Гигантска тастатура | Anatoly Vyatkin

Во чест на QWERTY тастатурата, рускиот уметник Anatoly Vyatkin има инсталирано гигантска тастатура во центарот на градот Yekaterinburg, Русија. Огромната тастатура е направена од...

Кралот на уличните графити – BANKSY (дел 1)

Запрашан за својата техника, Банкси ќе рече: "Јас го правам само она што е потребно. Понекогаш тоа значи цртање мустаќи на девојката која се...

Интересни скулптури од дрво

Данецот Thomas Dambo секој ден собира дрва и други материјали кои ги наоѓа во родниот Копенхаген и од нив изработува многу интересни скулптури. Тој...
video

Редизајн на Supermodel, албумот од Foster the People

Foster the People најави натпревар за креација на нов ковер на албумот "Supermodel". Натпреварот ќе се одржи на 28 Март, веднаш по концеротот во  Gaîté...

Уличен лик | RUN

Едноставни форми, совршено вклопени во градскиот метеж на Лондон. Освежувајќи го сивилото и вметнувајќи му живост на градот. Во овој случај, уличниот уметник, познат...

Уличниот уметник во Вас | Walls Notebook

Под хипотеза дека отсекогаш сте сакале барем за момент да бидете уличен уметник во некоја светска метропола, овој проект е како измислен за Вас....