Дуо кое функционира како еден артист | Herakut

Herakut не е еден артист, туку двајца кои ги споиле своите уметнички имиња во едно, односно девојката Hera и нејзината втора половина во дуото,...

Колекција | Кеmr

Колекција на одлични разиграни и динамични дела на уличниот уметник Кеmr.    

Авиони од Втора светска војна покриени со графити

"Art from the boneyard" e името на проектот кој под покровителство на американскиот музеј PIMA ги споил едни од најдобрите графити уметници во САД...

Неверојатни 3D улични цртежи | Julian Beever

Julian Beever е познат англо - белгиски уметник, кој со својата дарба ги украсува улиците низ Англија, Франција, Германија, САД, Австралија и Белгија. Препознатлив...

Време е за снешко

Ова е период од годината кога правиме снешко, нормално ако падне снег. Но, ако мислите дека онаа стандардна форма со три топки, морков место...

Урбани мурали од ист ген | How and Nosm

Раул и Дејвид Пере се двајца браќа познати под уметничките псевдоними How and Nosm. Родум од Шпанија, а растени во Дизелдорф, тие започнале да...

Кога пукнатините во асфалтот стануваат уметност | Јuliana Santacruz Herrera

Замислете си грдите и иритирачки пукнатини и дупки во асфалтот кои се насекаде околу нас, да беа исполнети со нешто меко, топло, шарено и...

Инспирација на улица

Францускиот блог "OaKoAk" има збирка примероци од многу интересна и несекојдневна улична уметност. Divianarts реши со вас да сподели 15 уникатни улучни дела од...

Кралот на уличните графити – BANKSY (дел 2)

Уште една серија фотографии од "убавите, улични - криминални дела" на Банкси. Вчерашната колекција и информации за овој квази - уметник, може да погледнете...

2Д мајстор | Felice Varini

Felice Varini е уличен уметник кој што живее и твори во Франција, а тоа го прави од далечната 1979 год. Неговите дела се базираат...

Кралот на уличните графити – BANKSY (дел 1)

Запрашан за својата техника, Банкси ќе рече: "Јас го правам само она што е потребно. Понекогаш тоа значи цртање мустаќи на девојката која се...

Converse графити натпревар во ГТЦ

Вo саботата, на ден 24.12.2011,со почеток во 14.00 часот, во ГТЦ во Скопје во организација на познатата фирма за патики и спортска опрема  "Converse"...

Уличната уметност на Phlegm

Phlegm е британски графити уметник, карикатурист и илустратор чија пасија е цртањето со старо индиско мастило на напуштени објекти, градски ѕидови и стари авиони...

Најново од Banksy

Ова е најновото дело на надалеку прочуениот Banksy кое осамна деновиве низ улиците на Лондон. Вистинскиот талент никогаш не потрфла.  

Плетена улица

Плетењето за сите нас е поим за топли капчиња, шалови, џемпери и бабички исполнети со огромен мерак дека исплеле нешто убаво за своите внуци....

Улична уметност | Животни од ќеси

Кој би рекол дека издувните гасови од метрото може да создаваат уметнички дела. Њујорчанецот Joshua Allen Harris користејќи само самолеплива трака и ќеси...