Како да направите елка од салфета!

  Најубав украс на чинијата... Погледнете колку ефектно изледа оваа салфета во чинијава, а се прави неверојатно лесно!  

Направете сами: од старо – ново, поедноставно е отколку што мислите!

Блогерката Решма Сањеев има голема страст за украсување на ентериери. Таа има кариера во човечки ресурси, но за време на викендите ужива во се...

Направете сами – украс за коса во Шанел стил!

Набавката на брендиран накит и модни додатоци е сон на секоја жена. Но, цените на овие мали аксесоари понекогаш се толку високи, што не можат...

Направете го сами: голем и удобен шал!

Време е за забавно плетење! Во истиов период минатата година, големите плетени ќебиња се здобија со голема популарност, а потоа пронајдовме неколку забавни начини да...

Вертикални градини и зелен живот!

Green Life е дефинитивно еден од најпопуларните трендови во светот на дизајнот ... Луѓето се повеќе прифаќаат декор, кој е првенствено еколошки. Се разбира, во...

Модерни три-димензионални гоблени – таписерии!

Кога уметноста ќе стане хоби... Ако сте мислеле дека времето на гоблените е одамна минато и дека вашата баба е еднствената која се уште ги...

Зелените графички декорации се новиот хит!

Современите уметници открија дека street art-от не е само визуелна уметност, туку може да стане и тактилна - мека и глатка на допир. Графитите направени од...

10 идеи за боење и декорирање на велигденските јајца!

На сите добро ни е позната методата на боење на велигденските јајца со купена боја која ја мешаме со оцет, кога домот добива специфичен...

Направете сами плетена нараквица!

Уникатна и модерна нараквица! Се што ви е потребно за оваа уникатна нараквица е јаже и завртки за штрафови. Исплетете оригинална плетенка и бидете сами креатор...

Освежете го sидот со знак и порака!

Направи сам! Едноставен начин како да разубавите еден дел од вашиот sид! Денес преку интернет можете да си нарачате се што ќе посакате. Налепници за...

Оваа сабота изведба на операта „Севилскиот бербер“

Во сабота, 11.02.2017 г. со почеток во 20 часот, во реновираниот Салон на Македонската опера и балет ќе се одржи изведба на популарната opera...

Како да ги сочувате прекрасните оригами!

Оригами уметноста е прекрсна и многу суптилна, но уметницата Floriane Touitou од Париз, има начин како вечно да ги сочува овие дела. Таа ги...

Пенливо вино со 5 спектакуларни новогодишни вкусови!

Вечерва, за пречекот на Новата година, својот класичен шампањ освежите го со инвентивни дополнителни вкусови. Многу едноставно... Со тревки Додате му на пенливиот пијалок рузмарин или...

Зимски рецепт | Топло чоколадо со карамела

Зимата е идеално време за топол напиток во удобна домашна атмосфера. Топлото чоколадо никогаш не е здодевно, има толку многу различни и интересни рецепти...

Направи сам | Празнични свеќници

Како што ни се наближуваат празниците, така и се повеќе размислуваме како и во каква атмосфера ќе ги поминеме, што ќе подготвиме за празничната...

Чоколаден колач за кој ви се потребни 2 минути!

Авторката и блогерката Claire Thomas, го подели овој едноставен десерт кој можете да го спремите со помош на неколку домашни сосотојки кои сигурно ги...