Одлична идеја кога децата треба да се убедат да јадат!

Мајка на три ќерки, авторка на книга за готвење е позната по тоа што прави неверојатни оброци за своите деца. Фантазијата на оваа жена е неограничена. Со помош на парчиња нори морска трева, сланина и зеленчук, таа ја претвора едноставната кајгана или јајце на око во вистинско уметничко дело.

„Сакам моите деца на овој начин да се сеќаваат на различните настани од нивниот живот – гледање филм или прв снег, цветање на сакура или средбите со баба и дедо. Се обидувам да го забележам секој важен настан за нив, на маса, со помош на нивната омилена храна “, пишува таа на својот блог.

Но, појадокот не е ограничен само на јајца. Оваа мајка пече колачиња во форма на Дизниевите јунаци, минијатурни пржени зеленчуци, претвора едноставно варено јајце во Снежана, прави палачинки со „цртеж“ од Вини Пу, и тестенини од јајца со ликови на нејзиите мали девијчиња.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРецепт за освежувачки Хуго коктел
Следна објаваИрина Шајк во новата колекција на торби на Furla
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ