Иако ја поминавме цела зима чекајќи ги првите зраци на сонцето и со нетрпение очекувавме да не ги испуштиме нашите омилени коктели од рацете, сосема неочекуваната ситуација во голема мера ги смени нашите планови. Но, тоа не значи дека треба да се збогуваме со нив целосно!

Издвојуваме рецепт за коктелот Хуго, без кој не може да помине ниту една пролетна сезона!

Состојки:

– две лажици сируп од бобинки

– 1,5 дл пенливо вино

1 дл минерална вода

– лимон

– неколку лисја нане

– коцки мраз.

Подготовка: Ставете 2 лажички сиру во кристална чаша. Потоа, истурете ја минералната вода до половина на чашата и додадете неколку коцки мраз и неколку парчиња лимон. Украсете го вашиот коктел Хуго со лисја од нане. На здравје!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРазубавете го домот со терариум
Следна објаваМајка од Јапонија ги претвора јајцата во магија!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ