Американските палачинки се најпопуларни како утрински оброк, а ние ги избираме во секое време од денот кога сакаме да јадеме нешто слатко, вкусно и едноставно!

Рецептот за американски палачинки е навистина многу едноставен. 

Состојки:

• 250 гр брашно 

• 1 прашок за пециво

•  сол

Кора од лимон

• 2 лажици шеќер

• 1 ванилин шеќер

• 3 јајца

• 4 лажици масло 

• 1 течен јогурт (180 g)

• 200 мл млеко

Во две чинии со средна големина одделете ги жолчките; Измешајте ги белките од јајца во цврста смеса и додадете сол. Измешајте ги жолчките со шеќерите додека не станат пенести. Додадете жолчка, путер и јогурт во смесата со жолчка од јајца. Нежно измешајте го брашното измешано со прашок за пециво и кора од лимон. На крај, лесно изматете ги белките од јајцата со смесата за шпорет. Оставете ја смесата да отстои 10 минути.

Загрејте ја тавата со малку путер или масло. Користејќи лажица,ставете дел од составот во тавата. Откако ќе добие златна боја извадете ја палачинка од тавата и  Една супена лажичка од смесата е доволна за една палачинка. Можете да печете 3 палачинки на една тава истовремено. Послужете ги печените палачинки со преливи по ваш избор и сезонско овошје.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајпознатото парче накит, ѓерданот Boucheron
Следна објаваПрвиот часовник за дами на Breitling, Navitimer Automatic 35
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ