Охридско лето | „Његош и јас“

Како дел од програмата на „Охридско лето“, на 31.07,  ќе се одржи театарската претстава „Његош и јас“.  Приказна за едно дете кое живее во водите...

Филм: Пепелашка

Поинакво доживување на приказната за посвоената ќерка која работи како куќна помошничка и го освојува срцето на принцот. Дизни и Кенет Бранах инспирирани од приказната...

Волшебната моќ на естетиката на народни носии во светот!

За убавината, значењето, уникатноста и волшебната моќ на народните носии, секогаш е малку, што и да се каже. И денес, во некои делови од  светот,...

Традиционален концерт по повод празникот Василица | „ФИЛМСКИ НОТИ“ FILM THEMES

Македонската опера и балет веќе 25 години ја одржува традицијата на одбележување на празникот Василица со пригоден концерт. „Филмски ноти“ е концертот што по повод празникот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (17.11 – 22.11)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 17.11 до 22.11.2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       18.11.2014 (вторник) | 20.00 претстава:     ...

Изложба на мозаици на Лиле Корубин

Почитувани, Ве известуваме дека АРТЕ Галерија ја организира третата самостојна изложба на мозаици од истакнатиот моден креатор и мозаичар Лиле Корубин на 03.03.2014 година (понеделник)...

Большой театарот, синоним за врвна уметност

Првите почетоци на овој грандиозен московски театар датираат уште во далечната 1776 година. Тој во прво време функционирал како приватна театарска куќа. Руската царица...

,,Аида’’ од Џузепе Верди на 42. Мајски оперски вечери

Во сабота, 31 мај, 2014 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет традиционално, за затворање на Мајските оперски вечери, ќе...

Операта ,,Риголето” во МОБ

На 24.февруари (среда), со почеток од 20 часот, во Македонската опера и балет, по барање на публиката, повторно ќе биде изведена оперската претстава „Риголето“, на прославениот...

Неделен репертоар на Драмски театар Скопје

Почитувани, На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од  09.11. до 15.11.2015 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави:   ден и час: 09.11.2015...

Балетот ,,Есмералда’’ во МОБ

Во четврток (7.април), со почеток од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Есмералда“ на музика од Чезаре Пуњи. Ансамблот...

Неделен репертоар на Драмскиот театар (14.04 – 18.04)

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 14.04 до 18.04.2015 ќе имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час:       14.04.2015...

Овој викенд детски претстави во МОБ

Македонската опера и балет ја информира јавноста дека МОБ продолжува со т.н. Детски викенд. Викедот кој ни предстои (сабота и недела, 04. и 05.03.2016...

Овозможете си луксуз на душата на овогодинешниот, 27-ми Саем на книгата...

,,Ова е саем кој го истакнува убавиот пишан збор. 27-миот по ред Саем на книгата е збир на многу дела, автори, литературни читања, стручна...

,,Лебедово езеро’’ во МОБ

Во сабота (16.април), со почеток од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Лебедово езеро“, ремек дело на балетската...

Чудесните жени од Колекцијата на Националната галерија на Македонија!

По повод светскиот ден на одбележување на женските права, годинава во Нациналната галерија на Македонија "Чифте амам" на 07.03.2018 год. со почеток во 19...