Овогодинешниот фестивал на „Охридско лето“ се претпоставува дека ќе биде еден од најдобрите досега. Богатата програма на свеченото отвoрaње го навестува тоа.

На Свеченото отвoрање ќе гостува славната сопранистка Барбара Фритоли, која има досега воодушевено со своите изведби на оперите од Верди, Моцарт, Пучини

Од Италија исто така ќе гостува и познатиот баритон, Лео Нучи, кој учевствуваше во многу познати опери како „Ковент Гарден“, „Виенската Национална Опера“, „Арена ди Верона“, „Метрополитен“…

На отворањето ќе настапи и аргентинскиот диригент Луис Горелик, како и Македонската Филхармонија.

2

Свеченото отворање на „Охридско лето“ ќе се одржи во Античкиот театар, во 21:00 оваа сабота, на 12.07.2014, а билетот можете да го набавите за 1000 денари.

Divan Arts е член на групата официјални медиумски покровители на „Охридско Лето“.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНаправи сам | Оригами вазнa
Следна објаваФото на денот | Свадбен бакнеж
Најмладиот член на семејството кое ја создава креативната страна на животот нуди нова перцепција на авантуристичкиот дух кој цели кон откривање на креативитетот низ сите агли на Земјата. Со изострен вкус посветен на седмата уметност, со мелодична селекција и мотивациона природа се труди да ги доближи вредностите на неконвенционалниот стил на живот до помладата публика.

НЕМА КОМЕНТАРИ