автори Објавено од Александар Крајчески

Александар Крајчески

554 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Најмладиот член на семејството кое ја создава креативната страна на животот нуди нова перцепција на авантуристичкиот дух кој цели кон откривање на креативитетот низ сите агли на Земјата. Со изострен вкус посветен на седмата уметност, со мелодична селекција и мотивациона природа се труди да ги доближи вредностите на неконвенционалниот стил на живот до помладата публика.

Три филмови од три различни програми денеска на Скопје филм фестивал

Со задоволство ве известуваме дека на програмата на Скопје филм фестивал, денеска, филмовите од селекцијата Европски филм и од програмите Панорама на светскиот филм...

„Исцелител“ на најголемиот филмски фестивал во Иран

Филмот „Исцелител“ ќе ја има својата иранска премиера на 36-тото издание на меѓународниот филмски фестивал – „Фајр“ во Техеран. Меѓународниот фестивал во Техеран е најзначајниот...

Флексибилна трпезариска маса за сите љубители на скандинавскиот дизајн

Неверојатно практичен и паметен дизајн на Норвежанецот Marcus Voraa. Флексибилната трпезариска маса е вистински сон за сите оние коишто уживаат во пријатните разговори за време...

Австралиски уметнички торти на M. Cherry

Cherry Murphy е австралиска уметница која ги претвора тортите во вистински уметнички дела. Во нејзината пекара Cherry Cakes во Мелбурн, таа ги изработува со посебна техника чија...

Репертоар на Драмскиот театар Скопје од 23.04 до 29.04.2018

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 23.04 до 29.04.2018 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: ден и час:...

„Исцелител“ трет пат на фестивал во САД

„Исцелител“ ќе се прикажува на 37-миот меѓународен филмски фестивал во Минеаполис. Филмот ќе се прикажува во програмата „светско кино“ на 20-ти и 23-ти април. „Minneapolis...

Топ 3 #DivianArts инстаграм фотографии за оваа недела!

Дозволете да Ви ги претставиме победниците на нашиот неделен  фото натпревар на Instagram! Мила Станоеска (втор пат со победничка фотографија) Мила Станоеска е фотограф аматер која преку фотографијата се релаксира...

Zsolt Hlinka | Будимпешта од сосема нов агол

Во серијалот „Будимпешта 01“, Zsolt Hlinka создава фотографии со исклучителна нагорна аспирација. Во овие фотографии се лишени зградите од нивната оригинална функција, со кршење...

„Исцелител“ ќе се натпреварува на филмскиот фестивал „Let’s CEE“ во Виена

Фестивалската промоција на македонскиот филм „Исцелител“ продолжува на 6-тиот меѓународен филмски фестивал во Виена, „Let’s CEE“. Во официјалната програма „Ветувачки дебитантски филмови“ во која ќе...

Репертоар на Драмскиот театар Скопје од 16.04 до 22.04.2018

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 16.04 до 22.04.2018 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави: ден и час:...

Уметност на живеењето, миксологија на вкусови | 11-то државно првенство на...

По единаесетти пат оваа година во реномираниот ресторан Four ќе се одржи Државното првенство на бармени во Република Македонија. Врвни техники, совршено поставени услови според...

21. ИЗДАНИЕ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ

Со големо задоволство го најавувамe стартот на годинешниот Скопје филм фестивал, кој го подготви своето 21. издание, заедно со сите пријатели и поддржувачи. За  дваесет...

Ocean Blue – проект на Роман Гранџер!

Студент по анимација во Националната школа за декоративни уметности во Париз, го создаде проектот „Ocean Blues“. Роман Гранџер користејќи глина го претстави морското дно...

Топ 3 #DivianArts инстаграм фотографии за оваа недела!

Дозволете да Ви ги претставиме победниците на нашиот неделен  фото натпревар на Instagram! Михаела Јовановска Михаела е аматер кој брзо се стреми кон професионализам. На победничката фотографијаа е претставен врв...

Идеални скали за Вашиот дом!

Австралискиот архитект, Andrew Maynard, ги дизајнираше овие „паметни скали“ кои го освежуваат просторот и исто така служат како мали полици за складирање на секојдневните работи. Проектот...

Продолжен е рокот за аплицирање за „Моја скопска приказна“

Конкурсот за најдобри фотографии инспирирани од фасади на објекти кои го дефинираат вистинскиот идентитет на старо Скопје е отворен за аплицирање до 18.04.2018. Најдобрите фотографии...