Тропска идила во Мозамбик

Идиличниот рај сместен во најубавиот дел на Мозамбик е резортот "Anantara Medjumbe Island Resort". Ова мало острово се наоѓа на северната обала на Мозамбик. Долго е...

Аљаска – сонот на секој авантурист

Специфичната и скоро недопрена природа на Аљаска секако е сон на секој авантурист. Кога ќе го слушнеме нејзиното име тоа веднаш ни асоцира на...

Најубава земја на светот е Шкотска!

Со своите прекрасни пејзажи и богата историја, оваа земја го освои првото место на листата за најубавите земји во светот ... (Сем Шкотска, која е...

Куќа на плажа за спокоен одмор

„За вистински одмор, престојувај онаму каде не може никој да те најде". Оваа изрека посебно ѝ одговара на прекрасната куќа за одмор која ви...

Icehotel 365 ледено искуство преку цела година!

Шведскиот леден хотел Icehotel 365, кој се наоѓа на 200 км северно од Арктичкиот круг, е еден од најдобрите ледени хотели во светот. Заради...

Неверојатни замоци – II дел

Веќе Ви претставивме седум неверојатни замоци кои се неми сведоци за важни историски настани и доказ за неверојатните архитекти и градители од минатото. Доколку...

“Solstice Luxury Suites” – хотел на Санторини!

Во местото Оиа (Oia) на острвото Санторини во Грција, се наоѓа хотелот "Solstice Luxury Suites". Хотелот го дизајнираше архитектонското студио Димитра Рафа. Сите апартмани имаат...

Тропски рај на Карибите

Со егзотичните пејзажи, белите песочни плажи и кристално чистата вода во која се огледува азурното небо, Карибите се омилена летна дестинација за одмор. Меѓу...

Прекрасен ски-јога хотел од транспортни контејнери над 2200 метри!

Хотелот "Quadrum" е инспириран од планините кои го обиколуваат и кои потсетуваат на триаголник, но тоа што го прави посебен е дека е составен...

Валета | Бисерот на Малта

Ако досега не сте ја посетиле Валета, сега е вистинско време да го сторите тоа. Престолнината на Малта слави 450 години постоење и по...

The Ottoman Room- гламурозен ресторант!

Уживајте во прекрасна вечера во ресторанот кој е инспириран од Блискиот Исток, а сокриен во Сингапур... Како добро чувана тајна која ја делите само со...

Сочувана историја – Luang Prabang (Лаос)

Luang Prabang е можеби еден од најубавите гратчиња на светот, а од 1995 година е додаден на листата на UNESKO, како дел од Светските...

Легограферот низ светот

За авантурите на храбриот осамен мал Lego фотограф е заслужен Andrew Whyte, кој го создаде серијалот на фотографии “The Legographer”.  Процесот кој се крие зад овој серијал е...

Најубавите театри во светот

  "Филмовите ќе те направат познат, телевизијата ќе те збогати, а театрот од тебе ќе направи добар човек." - Tom Stoppard Театарот му дава живот на човекот....

Совршена вила на море!

Оваа модерно опремена вила има приватна бар на плажа, јога соба и базен со стаклени ѕидови ... Туркс и Каикос, отсекогаш биле ексклузивни карипски дестинации,...

Куќа на изгрејсонцето

Постојат чудесни места на Земјината топка, за кои е тешко да поверувате дека вистински постојат. Меѓу нив со сигурност се вбројува и прекрасната вила...