Величествената Москва

Претходно пишувавме за патувања во прекрасните европските градови како Париз, Кембриџ, Будимпешта...се чини дека нашето воодушевување со европски центри во овој период од годината...

Најголемите статуи во светот

Уште од најстарите времиња, насекаде во светот се граделе статуи кои покрај тоа што ја красат околината, симболизираат некој историски настан или пак придаваат...

Казан | Третата руска престолина

Казан е главниот и најголемиот град на Република Татарстан, Русија. Со население од 1.143.535 жители, ова е осмиот најнаселен град во Русија. Казан лежи...

7 причини за посета на Париз во зима

Доколку сте го посетиле веруваме дека сакате назад, а доколку не сте, сигурно Ви е на списокот на приоритетни дестинации за посета во животот:...

Чудесната ледена земја | Лапонија

Лапонија е регион во северна Европа, лоциран во арктичкиот круг кој се протега на територијата на четири различни држави: Финска, Норвешка, Шведска и Русија....

Изгубениот хоризонт | Shangri-La

Shangri-La е мала град-држава која се наоѓа провинцијата Јунун, во Тибет, југозападна Кина. Старото име на ова место беше Zhongdian, се до 2001-та година...

Градот од варовник | Tsingy de Bemaraha

Чудесниве карпести форми се дел од Националниот Парк Tsingy de Bemaraha, кој се наоѓа на западниот брег на островот Мадагаскар. Tsingy de Bemaraha e...

Колоритно карпесто гратче | Манарола, Италија

Лоцирано во сeверниот дел на Италија, Манарола е прекрасно карпесто гратче прекриено во колоритно обоена архитектура и едно од петте малечки гратчиња во делот...

Спектакуларно светлосно шоу | Јапонија

Има повеќе познати причини зошто треба барем еднаш во животот да ја посетите Јапонија, а она што не го знаат многумина е дека овој...

Незаборавни филмски локации

Визуелниот впечаток што ни го остава природата, просторот и цела околината во култните филмови, прави да ни останат врежани во меморијата јасно како и...

Опуштено во 18-иот век | Palazzo Gorgoni, Италија

Историски шарм, модерен луксуз и артистички сјај се зборовите со кои најдобро се опишува оваа прекрасна италијанска хотел-палата. Palazzo Gorgoni е скоро реставрирана палaта...

Најлуксузните тематски апартмани во светот | Втор дел

Зoшто да престојувате во најобична хотелска соба кога патувате, кога може да одберете нешто интересно и несекојдневно? Претходно го погледнавте првиот дел од нашата...

Есен во Будимпешта

Есента е совршено годишно време за прошетки во прекрасните европски градови, а провлекување на топлите денови во есента оваа година, создаде уште попријатни временски...

Срцето на Англија | Cotswolds

Во југозападниот дел на Англија, се наоѓа ридестата област Cotswolds, која ја нарекуваат "срцето на Англија". Селцата во оваа област излоболуваат со зелените ливади...

Чудесно карпесто село | Monsanto, Portugal

Куќите изградени околу карпи или подобро кажано карпите кои се дел од куќите, го прави селото Монсанто дом на едни од најневеројатните архитектури во...

Најлуксузните тематски апартмани во светот | Прв дел

За повеќето луѓе мермерен под, кожен мебел и уметнички дела во хотелска соба претставуваат луксуз, но луѓето што често патуваат, се презаситени од сличните...