Што треба да јадете пред да консумирате алкохол?

  Понекогаш повеќето од нас сакаат да се релаксираат со чаша од омилениот пијалок ... Лето е, температурите се пеколни и повеќето од нас бараат спас...

Еднодневна детоксикација: план и совети!

Придржувајте се до диетата - богата храна со антиинфламаторно дејство Богатите масни оброци кои секогаш ги придружуваат празниците и алкохолот предизвикуваат воспаление во организмот. Борете се...

Во кое време треба да се разбудите за стресот и анксиозноста...

Дали веќе подолго време сакате да станете порано? Постои една невидлива, но важна причина за ова. Една нова студија на истражувачи од Харвард докажаа...

Три пијалоци кои ќе го забрзаат варењето на храната!

Многумина се борат со варењето на храната, а повеќето експерти ќе кажат дека варењето на храната е половина здравје. Освен што вашето здравје може...

Подгответе ја вашата кожа за летото!

  Летото е на прагот, што значи дека наскоро ќе поминиваме многу време на отворено, уживајќи на плажите, морињата и жешките летни денови ... Сепак, иако најтоплата...

Кои намирници имаат „0 калории“ или ниска калориска вредност?

За повеќето, една од недостижните желби е да можат да јадат многу, а да не се здебелат. Иако на многумина им е тоа неостварен...

Уметност на советување: Зошто ги советуваме другите подобро од нас самите?

И покрај фактот дека луѓето кои даваат несакани совети го прават тоа со најдобри намери, нивните обиди да им го олеснат животот на другите...

Kapalabhati pranayama – прочистување на умот и телото!

Живееме со многу бурно темпо на живот кое ја нарушува стабилноста на нашиот ум и тело, а со цел да ги решиме задачите што...

Крема за сончање – колку треба да нанесете за да обезбеди...

Сите веќе знаеме дека сончевите зраци можат да бидат многу штетни за нашето здравје, но и за изгледот на нашата кожа ... Токму поради оваа...

Зошто е добро да се пие ginger shot и како да...

Ginger shot неодамна стана многу популарен еликсир за здравјето. Конзумирањето на оваа имунолошка бомба има многу придобивки. Има многу интензивен, кисел и малку зачинет вкус,...

Го откриваме подарокот од природата кој ќе ви помогне да се...

Кога светот околу вас ќе почне да се однесува како кула која полека се руши, секојдневните обврски ве притискаат и не можете да најдете...

Биоразградливи маски кои можете да ги засадите по нивната употреба

Заштитните маски за лице кои веќе втора година задолжително ги носиме поради  светската пандемијата, започнаа да стануваат глобален проблем за околината и нејзиното загадување....