Низ улиците се шири мирис на печена и варена пченка, која е одлична, односно многу фина и здрава закуска.

Некои се поголеми љубители на печена пченка додека некои претпочитаат варена.
Не е важно кој начин на подготовка на пченка го сакате, бидејќи пченката е многу здрава и важно е да ја консумирате. Пченката има многу придобивки, кои можете да ги дознаете подолу.

Еве зошто треба да јадете пченка

Бидејќи пченката содржи најмногу скроб, таа е одличен извор на енергија со малку маснотии. Таа е и нискокалорична храна која има околу 360 калории на 100 гр. Пченката содржи и многу протеини, витамини Е и Б комплекс, провитамин А, влакна, минерали (фосфор, калиум и магнезиум) и шеќер (гликоза, сахароза и фруктоза).

Покрај тоа, пченката има и лековити својства. Помага при детоксикација и излачување на течности, па затоа се препорачува за болести на уринарниот тракт, едеми, гихт, ревматизам, срцеви заболувања и висок крвен притисок.

Многу експерти го советуваат и за превенција од некои видови на рак поради неговата висока содржина на влакна и антиоксидантни својства (ова особено важи за варената пченка).

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧестит 11 Октомври – ден на народното востание на македонскиот народ!
Следна објаваFendigraphy е новата хит торба
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ