Начос во форма на лажичка | Spoonachos

Денис Бостанџиќ е името на српскиот креативец и дизајнер кој го осмилил овој брилијантен производ. Идеата е едноставна, чипсот начос во форма на мала...

Светлина што лебди

Фирмата за осветлување Estiluz создала прекрасна и дискретна ламба која е во форма на балон. Со својата бела и нежна светлина, таа е совршена...

Кога фирмите за играчки би продавале алкохол

Ана Утопија Џордано е италијанска дизајнерка која на многу интелигентен и досетлив начин ја пренесува својата порака до светот. Нејзината изложба се состои од...

Традиционална дигитална уметност | Валентина и Марина Ременар

Валентина и Марина Ременар се две 19-годишни сестри близначки од Словенија. Двете, иако толку млади, се веќе мајстори на својот занает, а тоа е...

Безопасно оружје | Kyle Bean

Иако ви го претставивме овој уметник пред само неколку дена со своите портрети од отпад, не можевме да одолееме, а да не ви го...

Неверојатна уметност од хартија | Yulia Brodskaya

Јулија Бродскаја (Yulia Brodskaya) е родена 1983 година, во Москва. Таа е уметник и илустратор, најдобро позната по нејзината рачна изработка на елегантни, до...

Нема кондоми-нема секс!

Mads Jakob Poulsen и Robert Nagy за 24 часа смислиле брилијатно пакување за презервативи со многу едноставна и хумористична порака која излегува кога ќе ги...

Илустрации кои ќе ви го насмеат денот | Tiago Hoisel

Tiago Hoisel е илустратор и дизајнер од Сао Пауло, Бразил на чија инспирација и креативност може секој кративец да му позавиди. Неговото преполно портфолио...

Забавни шолји за кафе

Шолјите не се повеќе само обични, керамички предмети кои ни служат како сад за  пијалок - тие веќе станаа предмети со сентиментална вредност. Повеќето...

Слатки лименки за 125 години Coca-Cola!

Да, верувале или не, Coca-Cola го слави својот 125-ти роденден, но наместо да старее, таа се подмладува, а за тоа овојпат се погрижил британскиот...

Живописна илустрација за големите списанија | Дерек Бејкон

Дерек Бејкон е илустратор кој работи за огромни фирми и списанија како The Guardian, The Economist, The Times, Wall Street Journal, Maxim и др....

Необични аквариуми

Ако живеете стресно, имате покачен крвен притисок или страдате од несоница, одржувањето на аквариум со рипки, може да биде добра терапија за вас. Имено,...

Дизајнер без ограничувања | Алекс Гарнет

Алекс Гарнет може буквално од штрафцигер да направи парче мебел или некаков друг алат за домашна употреба. Неговите дизајни се инспирирани од предмети што...

Најдобрите корици на книги во 2011

Една од најпоучните човечки поговорки е " Не ја суди книгата по нејзината корица", но како и да е ова е избор за вие...

Развеселете ја вашата канцеларија

Според последните статистички податоци, просечен човек од Западната цивилизација, троши околу 99 117 часа на работа. Тое е еквивалент на 11 и пол години...

Светлечки декоративни стикери за ѕид

Стикерите за ѕид стануваат се попопуларни и како да не е така кога само со еден стикер можете комплетно да си ја измените здодеаната...