Топлина во домот

Огнот е симбол на вечност, на претварање на една енергија во друга, на топлина... Ќе се согласите дека е навистина убаво да се има камин...

Вкусни перници

Стара поговорка вели: "За човек да биде среќен, доволно е да има што да јаде и каде да спие". Следните дизајнери најверојатно се воделе по...

Кошнички за шолји

Дизајнерите на германската компанија Kozol, смислија оригинални, функционални и забавни кошнички за љубителите на кафе и чај, а истите можат да се искористат и...

Колоритни паркети | Snedker Pernille Hansen

Данското студио "Snedker studio", чиј основач е младата дизајнерка Snedker Pernille Hansen, креираше униикатен, несекојдневен дрвен под (паркет). Карактеристично за овој под е тоа...

Мрзеливи светилки

Скоро сите ги имаме дома оние ламби за работна маса и скоро на сите ни е здодевен нивниот секојдневен изглед. Поттикнат од истиот заклучок,...

Светот врз прстен | Philippe Tournaire

Philippe Tournaire е вешт изработувач на накит кој знае да го поврзе светот на скапоцените камења и благородни метали со историјата на уметноста, науката...

Велосипед со вашето име | Juri Zaech

Дизајнерот Juri Zaech, кој живее и работи во Париз воведе еден нов, уникатен, персонализиран тренд во неговата работа. Имено, тој работи на колекција велосипеди...

Револуција на бар кодовите

Толку многу сме навикнати на здодевниот изглед на бар кодовите, што во моментов сигурно вашиот ум не може ни да замисли како бар кодот...

Инспирирано од природата

Без разлика колку е напредно општеството и технологијата денес, не треба да заборавиме на нашите корени и понекогаш треба да и се вратиме на...

Дигиталната уметност на Адам Мартинакис

Aдам Мартинакис е дизајнер кој е роден во Полска, од каде што е мајка му, а моментално живее и работи во Атина, од каде...

Селотејп на кој ќе му го најдете крајот

Многумина од нас се соочувале и ќе се соочуваат со иритантниот момент кај селотејп и леплива лента кога не можеме да им го најдеме...

Спектакуларна уметност во песок

Суфер, готвач и уметник, Џим Деневан е човек со многу таленти. 50-годишниот уметник досега, е најпознат по своите спектакуларни и колосални современи дела направени...

Креативни звучници

При изборот на добри звучници, улога играат неколку фактори како што се цената, големината, квалитетот на звукот и акустиката на собата каде ќе бидат...

Чашки-пилули за сите зависници од дизајн

Апчињата,лековите и капсулите станаа еден вид на баланс и спас за многу луѓе во ова денешно стресно живеење и нажалост за многумина и центар...

Збор како слика | Ji Lee

"Кога бевме деца, буквите ни беа играчки и начин на забава. Ги боевме во боенките, пеевме и игравме заедно со телевизиските програми кои не...

Колачиња “Војна на ѕвездите”

Дали сте опсесивен фан на филмскиот серијал "Војна на ѕвездите" кој сака да ги поседува сите предмети поврзани со него или пак едноставно го...