Како што би кажала Audrey Hepburn : “Париз е секокаш добра идеја!”

Французите, посебно тие од Париз, се синоним за стил – сите сакаме да се облекуваме како нив. А кога во прашање е дизајнот на интериерот, одамна го имаат доведено класичниот и современиот стил до совршенство. Токму затоа и се прашуваме, која е тајната на уредување на париски начин? Како тие ја знаат секогаш добрата мерка на вкус и невкус? Можеби клучот за постигнување на тој безвременски стил е ноншалантноста?

Славниот француски дизајнер на интериери Jean-Louis Deniot, изјавил за Design & Trend , дека кога е во прашање спојот на различните стилови, нема комплекси за квалитетот или потеклото – може да користи било што и од било кое место. Било да се работи за рафинирани класични интериери или елегантни и софистицирани простори, парискиот стил со неколку добри совети, може да се имитира.

Еве неколку основни совети како да го дотерате вашиот стан на париски начин.

Комбинирајте груб и префинет стил

mainoriginal-1

Користете стар мебел и декор каде што можете

mainoriginal-5

Вметнете чувсто на забава со момош на необична уметност

mainoriginal-3

Уредете го просторот со интересни и единствени предмети

mainoriginal-2

 

Направете го станот шик, но едноставен со неутрална палета на бои

mainoriginal-6

Создадете романтично чувство со помош на позлатени и румени тонови

mainoriginal

Заедно, минатото и иднината – стар мебел со нов декор за да постигнете класично – модерен изглед

mainoriginal-4

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВтор ден на Моден викенд низ објективот на Дивиан Артс
Следна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (06.04 – 09.04)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ