Во Centre Pompidou, музејот на модерната уметност во Париз, во тек е 35 годинишна ретроспективна изложба на американскиот 60 годишен уметник Џеф Кунс. Изложбата ќе трае до 27 април оваа година.

На изложбата се представени скуплтури како балон животни, произведени во нерѓосувачки челик, со огледало финиширани површини, порцеланската скулптура на Мајкл Џексон со неговиот мајмун љубимец, скулптурата на Пинк Пантер, скулптурата Жена во када, зајакот од челик, како и полупорнографски слики со неговата поранешна жена, порно звездата La Cicciolina.

Тој е еден од најконтраверзните уметници на деншнината, наречен “крал на кичот”. Било како, тој е најпознат, најскап и најпопуларен жив уметник во Америка. Едни го слават како вешт промотер на своите дела, кој умее обичните нешта и предмети од секојдневниот живот како играчките, подароците, евтините украси да ги трансформира и промовира како висока уметност, а изложбите патуваат низ целиот свет привлекувајќи големо внимание.

Погледнете дел од неговите дела од изложбата во Париз

splash-770x400

_79253615_koons1_976x549ap (1)

30_tulip

jeff-koons-balloon-flower Exposition Jeff Koons, La retrospective. Du 26 novembre 2014 au 27 avril 2015. Centre Georges Pompidou. Paris, France. expo jeff koons au centre pompidou paris-novembre 2014 Jeff-Koons-Centre-Pompidou-Paris-dog-©SaraRania-1024x682poop

Jeff+Koons+Lady+Gaga+Presents+artRave+NYC+fKGVE6Lfxhpl

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКога љубовта ве обвие – следете ја
Следна објаваСекој што е некој – Лорин Вајсбергер
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ