Спектакуларна куќа на Медитеранот

Плод на соработката помеѓу Altea Hills Estate, архитектонските студија Carlos Gilardi и Pepe Cabrera, како и дизајнерот на ентериер Eric Kuster е ,,Blueport Altea'' –...

Спој на мексиканска традиција и модерна архитектура

Кога размислуваме за мексиканската архитектура, најмногу мислиме на раскошни градски палати, големи имоти со пространи дворови и подеднакво раскошни фасади од ренесансата. Но, тоа...

Модерна куќа со геометриска форма

Архитектот McBride Charles Ryan ја искажа неговата склоност кон создавање скулптури во новиот проект наречен Klein Bottle House. Станува збор за куќа во близу...

Архитектонска преобразба на театар во книжарница

Скриена во прегратките на Barrio Norte, Buenos Aires, се наоѓа величенствена книжарница наречена El Ateneo Grand Splendid. Создадена во просториите на преубавиот некогашен Grand...

Неверојатна вила на Капри

Сместена на падините на италијанскиот остров Капри, прекрасната Villa Ferraro претставува вистинска рајска оаза за уживање. Не само што е поставена на одлична локација на ридот,...

Мароканска бајка | Royal Mansour

Мароко се наоѓа во Северна Африка, и е една од само трите земји чиј брег се протега долж Атлантикот и Медитеранот. Поради тоа, Мароко...

Црквите во Копенхаген преку објективот на Ludwig Fabre

Парижанецот Ludwig Fabre го експресираше својот одличен вкус за архитектура и ги документираше геометриските симетрични форми на црквите во Копенхаген, Данска. Благодарение на совршено изведената...

Куќа на плажа за спокоен одмор

„За вистински одмор, престојувај онаму каде не може никој да те најде". Оваа изрека посебно ѝ одговара на прекрасната куќа за одмор која ви...

Мала колиба со спектакуларен поглед

Со површината од само 30 метри квадратни, ретко кој би можел да поверува дека оваа минијатурна куќичка може да понуди комфор и пријатна атмосфера...

Зошто Саудиска Арабија е вистинска оаза на иднината?

  Саудиска Арабија е една од најмагичните дестинации на нашата планета, а човекот кој дефинитивно тоа го знае е нејзиниот крунисан принц, Мохамед бин Салман...

Дом во совршена хармонија со природата!

Дизајнерско и архитектонското студио Forni e Gueli Architetti, неодамна завршија со градба и опремување на повеќекатната, современа и прилагодена со природата - куќа, изградена...

Куќи што пловат

Кога е Дубаи во прашање, веќе сме навикнати на грандиозни проекти кои ги поместуваат границите на архитектурата и луксузот. Воодушевува начинот на кој Дубаи...