автори Објавено од Дивиан Артс

Дивиан Артс

6299 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

Во светот на модата: Фустан на сезоната есен 2023 година

Фустан на сезоната Во светот на модата, еден од највпечатливите и најпривлечните избори е црвениот фустан. Оваа заводлива нијанса привлекува внимание и ги освојува срцата,...

Никогаш не би рекле дека овој фустан е Zara туку од...

Уште еден фустан од Зара не собори од нозе. Овој фустан е толку добар што навистина не мислевме дека е од некој high street...

Тренд 2023: Идеи за вашиот маникир со значење!

2023 е година кога сме сведоци на неверојатно убав, но донекаде мистичен тренд на маникир кој плени се повеќе млади девојки - тренд на...

Августовска агенда на култура и стил

ХИТ парче во фокус Модната слобода се препорачува и во оваа сезона. Носете ултра кратко мини здолниште на неколку начини комбинирајќи го со чизми, кошули...

Оваа есен носиме практична клач торба

На модните писти за сезоната есен/зима 2023 година, манекенките носеа сè, од пудри (Giorgio Armani), капути со рабови (The Row), па дури и сопствените...

Народни поговорки: Вистинското пријателство е најретката птица на земјата

Народните поговорки се куси и мудри пораки кои ги создавал нашиот народ во минатото. Преку нив се изразува длабока мисла за човекот, работата, животот,...

Уличен стил Копенхаген: “Сканди девојките” носат разиграна мода

Есенските трендови се поставени Додека модните писти на модната недела во Копенхаген за колекциите пролет/лето 2024 беа спектакуларни, на улиците на данската престолнина се одржуваа...

Најдобар рецепт за Pina Colada

Како го замислуваме идеалниот одмор? Сонце, море, плажа и, се разбира, коктел во рака. Коктелот е пијалок на летото. Секој има свој омилен коктел....

Пристигна сезоната на смокви: еве зошто е здраво да ги јадете

Еве зошто е здраво да јадете смокви Смоквите се едно од оние овошја кои веднаш ги поврзуваме со летото. Сезоната на смокви е многу кратка,...

Со години наназад ова е најпопуларниот фустан

Jacquemus BahiaЛетото е време кога најмногу носиме фустани и затоа никогаш немаме доволно фустани во гардеробата. За време на високи температури, односно во лето,...

 Мода: baggy фармерките стануваат пошироки – половината се спушта пониско

Заживувањето на модата од 90-тите и естетиката Y2K, која продолжува да ги диктира трендовите, придонесе за нивната популарност. Додавајќи современ пресврт на носталгичниот стил, baggy фармерки...

Мини-фустани: стилски интерпретации за ова лето

Мини фустанот суптилно потсетува на минатите децении од шеесетите, а оваа сезона е создаден за да задоволи различни естетски желби. И покрај неговите минијатурни...