И на модната писта и на црвениот тепих: Малиот црн фустан го доживува својот голем моден момент

„Најкорисен е малиот црн фустан. Се прилагодува на секоја пригода“, вели креативниот директор на модната куќа Вивиен Вествуд, Андреас Кронталер.

Версаче

„Малиот црн фустан е апсолутно шик“, смета актуелниот креативен директор на Живанши, Метју М. Вилијамс, кој го создаде својот омаж на фустанот на Хепберн во  „Појадок кај Тифани“ во неговата колекција есен 2023 година. Со макси фустан со едно рамо кој делува за вечерми прилики, а всушност е кроен од лесна nylon-taffetа  ткаенина која на облеката и дава одредена практичност.


Bottega Veneta 

„Би било невозможно да се надмине изгледот што Хуберт де Живанши го дизајнираше за тој филм“, признава Вилијамс. „Таа сцена секогаш ќе биде икона, и непотребно е да се каже, времињата драстично се променија во последните 60 години, и јас сакав да го земам тој жар и да го реинтерпретирам користејќи го денешниот вокабулар“.

Valentino

„Интересно за црниот фустан е тоа што можете да го направите супер субверзивен“, вели Јанг, кој укажува на брилијантната колекција на мали црни фустани креирани од Марк Џејкобс за есен 2023 година со откриени корпи на градниците и микро балон рабови.

На црвениот тепих

Dakota Johnson

„Сите беа премногу кратки и во schoolgirl стил, но со малку изменети пропорции можете да добиете многу класични коктел фустани“.

 Lily-Rose Depp
Margot Robbie

Црната боја ја има таа способност да направи сè актуелно и модерно.

СПОДЕЛИ
Претходна објава ЛЕСНО и ШИК: Слоевито облекување
Следна објаваSkopje City Mall: Фестивал на чај на кој ќе се претстават 30-тина учеснициод 17 до 19 ноември
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ