автори Објавено од Маја M. Георгиевска

Маја M. Георгиевска

645 ОБЈАВИ 0 КОМЕНТАРИ
• A feature writer for more than ten years across an electric range of different industries and lifestyles sectors from fashion, interior design, traveling, television and enviorment. • Extensive copywriting expirience with web content, headlines for diverse publications. • Excellent adaptibilty of skills to reach diverse audiences. • Valued for my informative and professional work ethic.

Второ издание на Скопскиот поетски фестивал(29 август-1 септември)

Отскокни и ти! 'Скопскиот поетски фестивал', чиешто второ издание ќе се одржи од 29 август до 1 септември, од годинава организира преднастан насловен како „Отскочна...

Зошто шахот треба да се воведе во основните училишта!

♟️ ШАХОТ е сè уште популарна игра ширум светот, истиот се третира со особена сериозност во Источна Европа. На пример, Бугарскиот национален олимписки комитет...

🧑‍🦰Запознајте го Калин Доковски (7,5)-еден од најталентираните мали уметници во Македонија.

  „Чудо од Деца“- се нарекуваат оние талентирани дечиња кои се издвојуваат од својата средина бидејќи, успеваат да создадат дела надпросечни за нивна возраст. Овие достигнувања...

🎉 🎨SOLAK Gallery & Concept Store

Во Битола се наоѓа една од најубавите уметнички галерии во Македонија, 'Solak Gallery & Concept Store' предводена од уметницата Љубица Солак-Мешковска и нејзиниот сопруг,...

[Интервју] – Наташа Сарџоска: Поезијата и уметноста без вистина се нешто...

  Во време кога промената на социјалните парадигми предизвикани од брзиот технолошки напредок - (се чини пребрз) - каде приватноста е доведена во прашање и...

 🎹 Концерт „ Уметноста на лудоста од Венеција до Лондон“ со...

🏛'ЈОУ Културен и Информативен - Центар' Битола во соработка со Амбасадата на Р.Италија во Македонија и Институтот за италијанска култура со големо задоволство го...

Љубовната приказна на Алфонс Муха и Мари Читилова

Волшебни, сензуално-еротични, извонредни женски форми прикажани од славниот Алфонс Муха се најпрепознатливата карактеристика на неговиот стил наречен Муха стил. Кралот на Арт Нуво, уметникот...

🗺 Интересни места кои може да ги посетите ако патувате во...

⛪Цирих  е најголемиот град во Швајцарија, со население од околу 435.000 (2018). Градот е лоциран на  истоименото езеро. Цирих е истотака и најзначајниот финансиски центар,...

Промоција на книгата ,, Римско оружје и наоди од I до...

По повод празникот на град Виница, Павловден, Музејот Теракота во соработка со Општина Виница, Ве поканува на промоција на книгата ,, Римско оружје и...

♟️Играјќи шах на дожд во Бремен, Германија

  И покрај 💧💧дождот – околу илјада ученици уживајќи играа шах на плоштадот во Бремен. 🇩🇪 Околу илјада 👥👥 ученици од основни училишта се собраа на...

Суперѕвездата на поп-артот, британскиот сликар Дејвид Хокни наполни 85 години

Сметан за суперѕвезда на поп-артот, британскиот сликар Дејвид Хокни е еден од највлијателните уметници кои живеат денес. На 9  јули ќе наполни 85 години....

Промовирани две нови е-книги во издание на Македонскиот Центар ИТИ ПРОДУКЦИЈА...

'СМРТТА НА МАДАМ ДУПИН' НА КАТАРИНА САРИЌ - ( Нова е-книгаво издание Македонски Центар ИТИ ПРОДУКЦИЈА (🕰️ 2022). Преведувач од црногорски јазик: Драгана Евтимова Едиција:...